Wykorzystali powódź i oszukiwali na masową skalę?

Zabezpieczone przez CBZC laptopy
Zabezpieczone przez CBZC laptopy
Źródło: fot. CBZC
„Mała dziewczynka wpadła do rwącej rzeki…” – tak zaczynał się jeden z fałszywych wpisów, które zamieszczali dwaj oszuści na portalach społecznościowych. 25 i 28-latek usłyszeli już zarzuty karne.

Przestępcy wykorzystują sytuację powodziową w Polsce i tworzą różnego rodzaju fake-newsy, dezinformacje, a także fałszywe wpisy na portalach społecznościowych.

Policjanci Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, ustalili, że na jednym z serwerów zamieszczane są fałszywe wpisy, które wykorzystują trudną sytuację powodziową do wyłudzania haseł do logowania do portali społecznościowych. Jeden z takich wpisów odnosił się do sytuacji, jakoby mała dziewczynka miała wpaść do rwącej rzeki.

Funkcjonariusze zatrzymali do tej sprawy na terenie woj. śląskiego dwóch mężczyzn, którzy podejrzewani są o stworzenie pełnej infrastruktury informatycznej do popełniania na masową skalę oszustw phishingowych. Śledczy ustalili, że 28 i 25-latek stworzyli ponad 50 różnych stron związanych z drastycznymi treściami, w tym kilka dotyczących powodzi. Po kliknięciu w taki wpis, zamieszczany najczęściej na portalach społecznościowych, użytkownik miał podać swoje dane logowania. Te dane trafiały do oszustów, ponieważ strona do logowania była przez nich wcześniej przygotowana.

Okazuje się, że 25-latek był już wcześniej karany za przestępstwa oszustwa, oszustwa komputerowego i rozpowszechniania cudzego utworu bez uprawnienia (art. 116 par. 1. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty karne z art. 269b par. 1 k.k. w związku z art. 267 par. 1 k.k. tj. wytwarzanie programów komputerowych w związku z bezprawnym uzyskaniem informacji. Obaj zostali objęci dozorami i zakazem opuszczania kraju, wobec jednego z mężczyzn zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 70 tys. zł.

podziel się: