Finałowa dziesiątka. Kto zdobędzie edukacyjnego Nobla​ i milion dolarów?

TVN UWAGA! 4322116
TVN UWAGA! 227592
Nauczyciele mają znaczenie! – tak krzyczała po zdobyciu nagrody The Global Teacher Prize Kanadyjka Maggie MacDonnell. Najlepsza nauczycielka świata na co dzień uczy WF-u w eskimoskiej wiosce w arktycznej części Kanady. Nagrodę nazywaną edukacyjnym Noblem oraz milion dolarów ufundował hinduski miliarder mieszkający w Emiratach Arabskich, który założył Fundację wspierającą dzieci i nauczycieli. Do tej samej nagrody nominowano również polskiego nauczyciela – Mariusza Zyngiera.

W zeszłym tygodniu w Dubaju zorganizowani Światowe Forum Edukacyjne, w trakcie którego przyznawana jest The Global Teacher Prize, czyli nagroda dla najlepszego nauczyciela świata. Spośród 20 tysięcy zgłoszeń z całego świata wybrano 50 najlepszych nauczycieli. Wśród nich znalazł się nauczyciel elektroniki z technikum w Połańcu, Mariusz Zyngier.

Kto w dzisiejszych czasach chce być nauczycielem?

Wybór najlepszego nauczyciela poprzedza dwudniowa konferencja. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 2 tys. osób zaangażowanych w edukację. Forum zorganizowano w luksusowym hotelu w Dubaju na jednej ze sztucznych wysp w Zatoce Perskiej.

- Jak wiesz, rodzice założyciela Fundacji Sunneya Varkey, (Sanneja Varki) byli nauczycielami. Opublikowaliśmy rezultaty badań z całego świata, z których wynika, że opinia o nauczycielach i ich status bardzo się obniżyły. Zadaj sobie pytanie kto chce być nauczycielem? A przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak ważny to zawód. Są problemy z zatrudnieniem nauczycieli i zatrzymaniem ich w zawodzie, dlatego postanowiliśmy umieścić ich w centrum zainteresowania i odbudować znaczenie tej profesji. Wierzymy że nauczyciele będą dobrze opłacani, szanowani, uznawani i doceniani - prszekonuje Vicas Pota, dyrektor Varkey Foundation, organizator The Global Teacher Prize.

W finałowej dziesiątce mających szanse na nagrodę znalazło się pięcioro nauczycieli nauk ścisłych, psycholog z Chin, Jamajka z technikum samochodowego, edukatorka dziewcząt z Pakistanu, nauczyciel tańca oraz wuefistka. Wszystkich wyróżnia pasja, niezwykłe podejście do zawodu i zaangażowanie w pracę.

Polak wśród najlepszych

Mariusz Zyngier, który na co dzień uczy elektroniki w technikum w Połańcu został doceniony za zachęcanie młodzieży do tworzenia wynalazków. Dzięki innowacjom uczniowie Zyngiera wygrywają międzynarodowe konkursy i dostają się na wymarzone studia bez egzaminów. Chociaż nauczyciel pasjonuje się programowaniem robotów, podczas Forum z zapałem uczestniczył w lekcjach pokazowych nauczycieli innych przedmiotów. Polski nauczyciel był zainteresowany jak uczy np. Australijczyk.

- Finalista z Australii pokazuje pierwsze zasady aerodynamiki. Uczy dzieci zasad konstrukcji np. rakiet. Te eksperymenty dla małych dzieci są po prostu fantastyczne. A dla mnie jego lekcja naprawdę jest bardzo inspirująca i pokazuje jak już u takich młodych dzieci wytworzyć takie pierwsze iskierki innowacyjności. To fantastyczne podejście by połączyć naukę i zabawę w jedno - mówi Mariusz Zyngier.

Okulary optymizmu

Wielu uczestników forum było poruszonych oddaniem z jakim kanadyjska nauczycielka WF-u. Maggie MacDonnell uczy w niewielkiej eskimoskiej wiosce w arktycznej części Kanady. Do osady gdzie pracuje można dostać się tylko samolotem. Nauczycielka mierzy się nie tylko z niskimi temperaturami ale także skutkami kolonizacji Eskimosów przez Kanadyjczyków jak alkoholizm, rozpad rodzin i niechęć do szkoły.

- Jeśli mam problem taki jak gnębienie, czy wandalizm, to zakładam moje okulary optymizmu, „Nie rób problemu, daj rozwiązanie" Gnębienie, wandalizm to dla mnie szansa. Dzieciaki lubią jeździć na rowerach, uczniowie mają zdolnością manualne. Dlaczego mają cały czas zastraszać innych i dewastować. Dla mnie to okazja! Zróbmy Serwis rowerowy - opowiada Maggie MacDonnell.

Kanadyjka po lekcjach prowadzi klub biegowy, zdobyła też fundusze na otwarcie w wiosce fitness klubu. Z jej inicjatywy uczniowie mogą przyłączyć się do programu „Gest dobroci" i przygotowywać drugie śniadanie dla całej szkoły.

- Dla mnie praca nauczyciela polega na zrozumieniu realiów w jakich żyją moi uczniowie, rozpoznaniu ich marzeń i zastosowaniu programu, który da im umiejętności aby mogli świadomie kierować swoim życiem - mówi Maggie MacDonnell.

Najlepszym nauczycielem świata jest...

Dwa dni intensywnych szkoleń i dyskusji zakończył najważniejszy punkt całej konferencji. Przyznanie nagrody dla Najlepszego Nauczyciela Świata. Impreza finansowana przez wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, miała olbrzymi rozmach. Ceremonię wręczenia nagrody uświetnił włoski tenor Andrea Boccelli. Dodatkową atrakcją był sposób dostarczenia statuetki przez Bear'a Grylls'a znanego podróżnika oraz autora książek i programów telewizyjnych o sztuce przetrwania. W specjalnym nagraniu ogłoszono z międzynarodowej stacji kosmicznej, że zwycięzcą Global Teacher Prize 2017 jest... Maggie MacDonnell.

- Mamy znaczenie, nauczyciele mają znaczenie, bardzo dziękuję. W końcu z jakiegoś powodu dotarliśmy tu: do fundacji Varkey'a, do Szejka Mohammeda, do Dubaju. Dziękuję za wsparcie idei globalnego obywatelstwa poprzez zwrócenie uwagi na małą, wyjątkową społeczność. Znaleźliście ją na końcu Arktyki. Bardzo dziękuję. Eskimosi mają znaczenie. Dziękuje za zwrócenie uwagi świata właśnie na nich - powiedziała odbierając nagrodę wzruszona Kanadyjka.

Milion dolarów nagrody Maggie MacDonnell będzie dostawać w ratach przez 10 kolejnych lat. Pieniądze może przeznaczyć tylko na cele edukacyjne. Mamy nadzieje, że w kolejnym roku do grona najlepszych nauczycieli świata dołączy więcej Polaków.

podziel się:

Pozostałe wiadomości