„Jechał korytarzem życia, by nie stać w korku.” Jak zmienić zachowania kierowców?

TVN UWAGA! 4951297
TVN UWAGA! 4951297
W sieci pojawia się coraz więcej filmów z hashtagiem #tematdlauwagi pokazujących patologie na polskich drogach. Czy nieustępowanie pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym lub jazda korytarzem życia pod prąd, to brak wiedzy czy empatii?

Karetka, która nie może dojechać do wypadku, ponieważ kierowcy nie potrafią utworzyć korytarza życia? A może pędzące za pojazdem na sygnale prywatne auto, które korzysta z powstałego przejazdu? Jeśli jesteś świadkiem patologii na drogach, daj nam o tym znać! Szukamy też nagrań pokazujących prawidłowe tworzenie przez kierowców korytarzy życia. Wystarczy, że na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikujesz publiczny post z wideo lub zdjęciem i hashtagiem #tematdlauwagi. Z pewnością kamery w Waszych autach zarejestrowały nie jedną taką sytuację!

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia, według definicji ,,jest to metoda stworzenia wolnego przejazdu dla pojazdów ratowniczych poprzez przesunięcie się stojących w korku pojazdów w kierunku najbliższych krawędzi drogi wielojezdniowej. ‘’W żołnierskich słowach: jeśli słyszysz sygnał pojazdu ratunkowego jadącego za Tobą, zjedź na bok, by jak najbardziej ułatwić mu przejazd.

Zastanawiasz się jakie ubezpieczenia auta wybrać? Sprawdź tę ofertę

Niestety chyba wciąż większość kierowców nie ma pojęcia, jak powinien wyglądać korytarz życia. Co jest tego powodem?

Tragiczne skutki

Eksperci sądzą, że kierowcy nie zawsze są świadomi, jak duży mają wpływ na powodzenie akcji ratunkowej. To spory zawód, bo jeszcze kilka lat temu Polska była stawiana za przykład, gdzie kierowcy najsprawniej ustępowali przejazdu karetce na sygnale.

Ubezpiecz siebie i swoich bliskich od następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą zdarzyć się w trakcie jazdy samochodem . Dowiedz się więcej, kliknij

TVN UWAGA! 4951302
TVN UWAGA! 4951302
Źródło: Fot. https://unsplash.com

Czy kolejne pokolenia kierowców cechują się coraz mniejszą empatią, bo w zasadzie to ona najskuteczniej determinuje właściwe zachowania na drodze? Powagę problemu pokazują policyjne statystyki. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w ubiegłym roku doszło na drogach do 32 tysięcy wypadków!

Przepis na korytarz życia

Niestety, z punktu widzenia policji oraz kodeksu ruchu drogowego korytarz życia nie jest skodyfikowany. Nie istnieją przepisy, które są w stanie wymusić na kierowcach określone zachowanie. Nowelizacja kodeksu drogowego, regulująca tę sytuację, miała wejść w życie 1 listopada 2019 r. Nie ma jednak pewności, czy to nastąpi, ponieważ w tej kadencji Sejmu takiego zaplanowanego takiego punktu. Mimo to Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęła kampanię „Życie ma pierwszeństwo”, która zachęca do tworzenia korytarza życia i uczy, w jaki sposób prawidłowo się zachować.

Pomyśl o swoim ubezpieczeniu w takich wypadkach. Więcej informacji znajdziesz tutaj

Do tego czasu musimy liczyć na odpowiedzialność i empatię polskich kierowców. Oby była wystawiana na próbę jak najrzadziej.

Czytaj więcej na zdrowie.tvn.pl

Artykuł sponsorowany

Autor: zdrowie.tvn.pl / Źródło: zdrowie.tvn.pl

podziel się: