Chcesz zgłosić temat, którym powinna zająć się redakcja Uwagi!? Oznacz publiczny post w mediach społecznościowych hasztagiem #tematdlauwagi lub oznacz nasz profil na Facebooku.
W śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się oszustwami metodą na legendę policjanci z wydziału kryminalnego, wydziału dw. z przestępczością narkotykową KWP w Krakowie oraz funkcjonariusze z tarnowskiej komendy zatrzymali 11 osób, w tym bossa grupy. Grupy, która oszukiwała seniorów w Małopolsce, na Śląsku oraz na Podkarpaciu. Na razie śledczy mają dowody na około 40 takich czynów, na kwotę ponad 1,5 mln. złotych.
Jak działają przestępcy metodą na wnuczka?
12 sierpnia około godziny 3 nad ranem, u starszego małżeństwa mieszkającego w krakowskiej Nowej Hucie zadzwonił telefon. 73-letni mężczyzna, który podniósł słuchawkę, usłyszał, że jego krewny właśnie spowodował śmiertelny wypadek i potrzebna jest kaucja, aby ten nie został aresztowany. Senior nie wahał się ani chwili. 100 tys. złotych przekazał mężczyźnie, który za chwilę pojawił się w progu jego drzwi.
Rano, starszy mężczyzna, wiedząc już, że został oszukany zgłosił się w najbliższym komisariacie policji. Za kilka godzin, policjanci zatrzymali na jednej z ulic Krakowa taksówkę, której 60-letni kierowca miał przewieźć część tych pieniędzy (55 tys. złotych) za granicę. Zatrzymano również jadącą z nim w samochodzie jego 47-letnią partnerkę.
Tego samego dnia wieczorem, w jednej z krakowskich galerii handlowych policjanci zatrzymali 4 kolejne osoby, w tym 26-letniego szefa grupy, który jak się okazało, osobiście był u 73-latka. Oprócz niego zatrzymano jego 16-letnią partnerkę oraz dwóch 17-latków. Przy zatrzymanych zabezpieczono liczne telefony komórkowe, karty SIM, gaz oraz około 22 tys. złotych, pochodzących z ostatniego oszustwa. Reszta pieniędzy została wydana przez czwórkę w okolicznych sklepach.
Podczas przeszukania jednego z mieszkań policjanci zabezpieczyli ponad 137 tys. złotych, pochodzących najprawdopodobniej z oszustw.
Tego samego dnia, cała szósta została doprowadzona do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie troje z nich usłyszało prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a 26-latek zarzut kierowania grupą. Pięcioro z ich usłyszało także zarzut oszustwa. Wobec trojga z nich sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu na 3 miesiące. Pozostała trójka dostała środki wolnościowe.
Kolejne zatrzymania
Według policji po zatrzymaniu szefa grupy, jego dwaj współpracownicy najprawdopodobniej chcieli kontynuować proceder, werbując m.in. tzw. odbieraków. Śledczy pracujący nad sprawą grupy ustalili tożsamość obu mężczyzn oraz „odbieraków”.
2 września na ulicach Krakowa doszło do kolejnych zatrzymań. Tym razem policjanci zatrzymali trzech mieszkańców Krakowa w wieku 28, 20 i 19 lat oraz 2 mieszkańców powiatu krakowskiego w wieku 19 i 21 lat. Przy zatrzymanych zabezpieczono 30 tys. złotych. Policjanci zabezpieczyli także trzy samochody należące do zatrzymanych. Niektórzy oszukani seniorzy odzyskali już swoje oszczędności.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie usłyszeli zarzuty oszustwa oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd zastosował wobec nich trzymiesięczny areszt.
Sprawa jest rozwojowa i przewidziane są kolejne zatrzymania.
W I półroczu 2024 r. małopolscy policjanci odnotowali 354 zgłoszenia w sprawie oszustw „na wnuczka”. 238 zgłoszeń dotyczyło usiłowania oszustwa a 116 dokonania oszustwa. Suma strat poniesionych przez seniorów w wyniku działania oszustów to 7 mln 273 tys. złotych.
Autor: Małopolska Policja/wg