19 maja 2014 / 19:50

Życie z nową twarzą

29-letnia Joanna, której pięć miesięcy temu lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepili twarz, jest już w domu i powoli wraca do normalnego funkcjonowania. Dziennikarzom UWAGI! opowiedziała o swoim nowym życiu po przeszczepie.

Po operacji  Joanna straciła 12 kilogramów i jej organizm był bardzo wycieńczony. Musiała od nowa uczyć się przełykać, mówić, a nawet chodzić.

Jednak dzięki nowej twarzy spełniło się jej największe marzenie, na które czekała przez kilkadziesiąt lat.  -Ja tego nie pamiętam, ale pielęgniarki z OIOMu mówiły mi, że po obudzeniu próbowałam dotknąć swojej twarzy i sprawdzić czy jest nowa – powiedziała  Joanna reporterce Uwagi!. Chociaż  ma świadomość tego, że czeka ją jeszcze kilka korekcyjnych operacji, to mówi, że bardzo podoba się jej nowy, mały nos oraz ładne brwi.

Teraz chodzi o to by chory nie wpadł w depresję, żeby mocno się trzymał i Asia do tej pory trzyma się znakomicie - przyznaje Dr Maciej Grajek z Centrum Onkologii w Gliwicach - Nie traci zapału, cały czas jest uśmiechnięta, wewnętrznie na razie, jeśli tak mogę powiedzieć i czekamy na to aż ten jej uśmiech pojawi się też widoczny dla wszystkich.

Dzięki codziennej rehabilitacji, ale także ogromnej determinacji Joanna wróciła już do domu i teraz ćwiczy pod okiem swojego ojca, który przeszedł specjalne szkolenie w tym kierunku. Ponieważ już przed operacją bardzo pogarszał się jej wzrok, Joanna zaczęła uczyć się alfabetu Braille’a oraz programów głośnomówiących, które wykorzystuje teraz w komunikowaniu się przez Internet. Jej marzeniem  jest samodzielne funkcjonowanie i w przyszłości znalezienie pracy.

- Byłam szczęśliwa, mam kochającą rodzinę, nikt mnie nie odrzuca, po prostu staram się żyć normalnie. Nie zwracać uwagi na chorobę tylko być sobą. To, jaka jestem w środku” – przyznaje Joanna.  Dziękując za ogromne wsparcie psychiczne, jakie dostała od wielu osób. Był to drugi przeszczep twarzy, przeprowadzony przez lekarzy  z gliwickiego Centrum Onkologii pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego.  Operacja trwała prawie 24 godziny i brało w niej udział kilkunastu lekarzy. Była bardzo skomplikowana, ze względu na liczne krwotoki, które towarzyszyły zabiegowi.

Wskazaniem do przeprowadzenia przeszczepu była choroba genetyczna, która towarzyszy Joannie od urodzenia. Twarz kobiety  była zniekształcona przez guzy i narośla, które usuwano podczas operacji plastycznych, ale wciąż pojawiały się nowe. Do tej pory przeszła 36 operacji korekcyjnych. Mimo problemów ze zdrowiem i postępującej utraty wzroku Joanna ukończyła administrację na Uniwersytecie Wrocławskim.

Joanna jest pod opieką fundacji wpierającej osoby po przeszczepach, ze względu na ich długą rehabilitację.  Lekarze, którzy pod przewodnictwem profesora Adama Maciejewskiego przeprowadzili  operację, zostali odznaczeni za zasługi na rzecz transplantologii a ich sukces został dostrzeżony przez lekarzy na całym świecie.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Witaj Asiu to Ja Iza z Polanicy . Lata temu byłyśmy tam w jednym czasie , w szpitalu leżałysmy czekając na operacje.
Pamiętasz Gosie z SK?
Podobno masz z nią kontakt.
Ja wiele razy chciałam ten kontakt z Tobą odnowić ale nie miałam żadnych namiar ów. Jak coś odezwij się na mój prywatny email: isabela97@wp.pl.
pozdrawiam... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Asieńko pamiętam Cię z Rozmów w toku, jesteś cudowną i niesamowicie ciepłą i sympatyczną osobą. Cieszę się, że są tak wspaniali ludzie jak Ty. Trzymam za Ciebie mocno kciuki, bądź zdrowa i silna, wierzę w Ciebie. Pozdrawiam Ciebie i Twoją rodzinę :)

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     WITAJ ASIU MAM 40LAT CZYTAJĄC TWOJĄ WYPOWIEDZ CIESZĘ SIE ZE SĄ JESZCZE TACY LUDZIE JAK TY KTÓRZY W TAKI SPOSÓB PODCHODZA DO ZYCIA ZE POTRAFIĄ PUBLICZNIE POKAZAĆ KIM SĄ OD SIERODKA NIE NA ZEWNĄTRZ CENIĄ SWOJA WARTOŚC I DĄRZĄ DO CELU 22 LATA TEMU TEZ USŁYSZAŁAM JAKĄ POWAŻNA CHOROBĘ POSIADAM ZE ZAJSIE W CIĄRZE ZAGROZI POWAZNIE MOJEMU... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       Pomoc | Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.