19 września 2017 / 19:50

Piesza potrącona na przejściu na zielonym. "Mówili: ta sprawa jest nie do wygrania"

Skrzyżowanie w centrum miasta, czekający na zielone światło ludzie. Kiedy się zapala, grupka pieszych wchodzi na jezdnię i... dochodzi do zderzenia z nadjeżdżającym autem. Kto jest winien? Według sądu piesza. Sprawa jednak nie jest oczywista.

Wyjaśnienie przyczyn wypadku, do którego doszło zimą ubiegłego roku w centrum Ełku, wydawało się niezwykle proste. Karolina Łukuć została potrącona przez auto, gdy weszła na pasy przy świecącym się zielonym świetle.

"Chodziłem od adwokata do adwokata"

- Przed godziną 12 doszłam do przejścia dla pieszych na Mickiewicza 12. Zatrzymałam się, czekałam, aż zapali się dla mnie zielone światło. Jak się zapaliło, to weszłam. Dalej nie pamiętam - relacjonuje wydarzenia pani Karolina. Jak wspomina, gdy odzyskała świadomość, ludzie podnosili ją już z ulicy. - Powiedzieli, że miałam wypadek - mówi.

Ku zdziwieniu pani Karoliny, śledczy po kilku miesiącach uznali, że to ona, a nie kierowca samochodu, spowodowała kolizję. Od tej decyzji postanowiła się odwołać.

- Chodziłem od adwokata do adwokata w Ełku, żeby wynająć pomoc - mówi Bogdan Łukuć, syn pani Karoliny, i dodaje, że gdy tylko prawnicy słyszeli nazwisko kierowcy samochodu, odmawiali. - Mówili: ta sprawa jest nie do wygrania i dziękowali mi - wspomina. Ostatecznie prawnika dla matki udało mu się znaleźć po dwóch dniach.

Odwołanie przyniosło efekt i prokuratura w końcu oskarżyła Piotra J. o spowodowanie wypadku, którego skutkiem była złamana noga pani Karoliny oraz długie i kosztowne leczenie. Jednak proces, w którym obrońcą kierowcy był jego syn - znany w mieście prawnik - oznaczał dla poszkodowanej kobiety pasmo kolejnych szokujących zdarzeń.

- Byłam bardzo zaskoczona, jak pani sędzia powiedziała, że to jest bezwzględnie moja wina. Że umarzają sprawę panu J., bo pan J. nie jest winien. Słyszałam, że jest to człowiek bardzo wpływowy w Ełku - mówi pani Karolina.

"Pracowaliśmy rutynowo, jak przy każdej innej sprawie"

W końcu, półtora roku po wypadku, Sąd Okręgowy wydał kolejny wyrok. Uniewinnienie kierowcy uznał za błąd i kazał ponownie zbadać sprawę biorąc pod uwagę jej wszystkie okoliczności. Radość pani Karoliny nie trwała jednak długo, a na kolejnej rozprawie wróciły wątpliwości co do bezstronności badających sprawę prawników.

- Czy pani przed wejściem na przejście dla pieszych upewniła się, że może wejść na to przejście? - dopytywał sędzia na rozprawie. Pani Karolina potwierdziła. - A jak się pani upewniła, że może wejść na przejście dla pieszych? Co oznacza sygnał zielony na sygnalizatorze? - padły kolejne pytania. - Że mogę wejść na przejście - mówiła kobieta. - Ale czy zwalnia on pieszych z obowiązku upewnienia się, czy to przejście będzie bezpieczne? Czy pani wie, czy pani zachowała tę szczególną ostrożność? - dopytywał sędzia. - Ja uważam, że tak, bo czekałam, aż się zapali zielone światło, weszłam nie spiesząc się, pomału, na przejście - tłumaczyła pani Karolina i dodała, że nie pamięta, czy obejrzała się w lewo. - Czyli pani, jak zobaczyła zielone światło, to pani weszła, tak? - drążył jeszcze sędzia. - Zobaczyłam zielone światło, odczekałam moment i weszłam na pasy - powtarzała kobieta.

Prawnicy zaprzeczają, by na decyzje sądu i sposób prowadzenia sprawy miały wpływ rodzinne powiązania kierowcy. - Syn oskarżonego istotnie jest prawnikiem, ale nie miało to żadnego znaczenia. Gwarantuję i z całym przekonaniem o tym mówię, te kwestie nigdy nie miały znaczenia w tym wydziale - mówi Michał Dźwilewski, wiceprezes Sądu Rejonowego w Ełku i dodaje: - Sędziowie w wydziale w razie wątpliwości co do bezstronności zawsze sami składają wnioski o wyłączenie. Nigdy nie było takiej sytuacji, by o sprawie decydowały jakieś sympatie bądź antypatie. Kwestia zawodu wykonywanego przez syna oskarżonego nie miała tu żadnego znaczenia.

- Docierały do nas takie sygnały pewnego niezadowolenia ze strony pokrzywdzonych, ale my pracowaliśmy rutynowo, jak przy każdej sprawie tego typu - mówi Wojciech Piktel, prokurator rejonowy w Ełku. - Staraliśmy się wyjaśnić sprawę dogłębnie i nie odczuwam, żeby ta sprawa w jakiś sposób różniła się od innych - deklaruje.

Eksperyment: obydwoje mogli mieć zielone

My postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się sprawie także ze względu na niezwykłe wyjaśnienia, złożone przez oskarżonego.

- "Jechałem ulicą Mickiewicza na światłach zielonych". Takie pan składał wyjaśnienia? - pytał sąd kierowcę samochodu, który potrącił panią Karolinę. - Tak - odpowiedział mężczyzna i potwierdził, że jest to prawda.

Czy to możliwe, by kierowca i przechodząca na pasach kobieta mieli jednocześnie zielone światło? Zarejestrowane przez miejski monitoring nagranie z wypadku nie dało odpowiedzi na to pytanie. Potwierdziło tylko, że pani Karolinie trudno było zauważyć nadjeżdżające auto z powodu padającego śniegu, kaptura na głowie i innych stojących pieszych.

Co widział przejeżdżając przez skrzyżowanie kierowca toyoty, postanowiliśmy sprawdzić sami. Mimo że do dziś nie zmieniono tu ustawień świateł, podobnego eksperymentu nie przeprowadził żaden z sądów ani powołanych biegłych. Na skrzyżowanie wjeżdżamy pod koniec zmiany świateł - jeszcze na zielonym - i powoli dojeżdżamy do przejścia dla pieszych. Gdy jesteśmy tuż przed nim, piesi mają już zielone, co oznacza, że kierowca, który potrącił panią Karolinę, mógł nie mieć już czasu na reakcję, gdy piesza pojawiła się na przejściu.

Argumentem przesądzającym o winie kierowcy miał być dodatkowy sygnalizator, który opuszczających skrzyżowanie ostrzega, że niebawem piesi wejdą na jezdnię. Z naszego eksperymentu wynika jednak, że żółte ostrzeżenie włącza się zaledwie sekundę przed zielonym światłem dla pieszych. O wiele później niż napisali w opinii dla sądu badający sprawę biegli. Gdy dziennikarz UWAGI! próbuje wyjaśnić, skąd taka informacja w dokumencie, ekspert nie chce komentować sprawy. - Nie mogę wypowiadać się pozaprocesowo - ucina rozmowę.

Kiedy o wynikach naszego testu poinformowaliśmy prokuratora, ten złożył do sądu wniosek o przeprowadzenie dodatkowego, kluczowego badania.

"Nie powinno do czegoś takiego dojść"

Choć trudno obciążać kierowcę toyoty winą za zderzenie, trudno jest też usprawiedliwić jego zachowanie po wypadku. Mimo że proponował potrąconej pieszej pomoc i początkowo czekał na przyjazd policji, po kilku minutach nagle odjechał. Później ustalono, że spieszył się na umówioną wcześniej wizytę u lekarza, ale żadnemu ze świadków nie zostawił swoich danych, nie powiedział też, gdzie można go znaleźć.

Na pytania reportera UWAGI! mężczyzna jednak nie chce odpowiadać. - Dziękuję, już wszystko wyjaśniliśmy. Nie mam sobie nic do zarzucenia, bo ja się zachowałem prawidłowo - mówi tylko.

Podczas gdy śledczy i sądy od dawna szukają winy u pieszej i kierowcy auta, najbardziej prawdopodobny winowajca - autor organizacji ruchu na feralnym skrzyżowaniu - do tej pory nie miał na ten temat żadnych zgłoszeń. Według niego dołożenie przed przejściem jeszcze jednych dodatkowych świateł dla kierowców wymagałoby przebudowania całej sygnalizacji.

- Trzeba takie pieniądze zabezpieczyć w budżecie, rozważymy taką możliwość - mówi Jacek Tekliński, specjalista ds. inżynierii i oświetlenia w Urzędzie Miasta w Ełku. - Sprawa jest jasna, nie powinno do czegoś takiego dojść. To jest tak zaprogramowane, żeby ten kierowca nie wjechał tutaj na świetle czerwonym - dodaje.

Kolejnego wyroku w sprawie wypadku pani Karoliny możemy spodziewać się przed końcem roku, gdy biegli przygotują uzupełnioną o nowe fakty opinię. Wtedy też najprawdopodobniej okaże się, czy istnieje szansa na pociągnięcie do odpowiedzialności autorów organizacji ruchu na feralnym skrzyżowaniu.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Marysia944

Patrząc na ten odcinek, wręcz nie dowierzam, że P. sędzia w taki sposób się odniósł do tej starszej kobiety. Patrząc na to można wywnioskować, że to kobieta jest winna bo nie zachowała ostrożności. Pytanie moje: a czy kierowca zachował ? Dlaczego każdy atakuje tą kobietę, a nie tego Pana, który nawet nie został na miejscu tylko... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Może i się pośpieszyła trochę, nie zachowała szczególnej ostrożności ale skąd starsza pani ma znać przepisy o ruchu drogowym. Kierowca zbliżający sie do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność, szczególnie kiedy widzi pieszych oraz do tego kiepskie warunki pogodowe.Nie wiadomo też z jaką prędkością jechał... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Zielone światło nie oznacza, że pieszy może wejść na pasy bezpiecznie. Nawet, gdy ten pieszy ma zielone światło nie zwalnia to go z obowiązku zachowania ostrożności, czyli upewnienia się, czy mimo to można BEZPIECZNIE wejść na przejście. Zawsze należy brać też pod uwagę warunki pogodowe, czy widoczność dobra jest dla pieszego... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Do wszystkich "oświeconych" i speców od sygnalizacji drogowej oraz inżynierii ruchu - proponuję przeczytać przepis prawa, tj. Prawo o ruchu drogowym, który wskazuje: "Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla... rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         Nawet na filmie zrobionym przez redaktora widać , że jak tylko na przejściu zapaliło się zielone, to tłum ruszył, nikt nie patrzył w lewo czy samochód jedzie czy stanął. W złych warunkach atmosferycznych jakie wtedy panowały. Jedna i druga strona jest winna.? Pani- mając kaptur miała ograniczone widzenie i kierowca, który też przez... rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           Heee ta kobieta mówi że film jej sie urwał, przecież tam nawet nie było żadnego uderzenia auto ją po prostu zablokowało, to tak jak by się przewróciła, o co w ogóle ta afera, w taka pogodę nie wchodzi się na ulicę jak święta krowa

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Jestem kierowcą i od czasu do czasu poruszam sie jak pieszy. Na egzaminie na prawo jazdy uczymy sie przepisów ruchu drogowego itd. Ale czy moze mi ktos udzielić informacji gdzie jest napisane ze będąc pieszym, nie mając prawa jazdy mam zachować ostrożność przy przejściu przez pasy mając juz zielone? Sędzia strasznie męczył w przesłuchaniach... rozwiń

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               jest coś takiego jak "zasada ograniczonego zaufania" :) W myśl tej właśnie zasady należy mimo zielonego światła zachować ostrożność, bo np niektórzy kierowcy przejeżdżają przez skrzyżowania na czerwonym świetle. Sama nieraz mimo, że miałam zielone światło jako pieszy-musiałam ustąpić kierowcy, który wymusił pierwszeństwo... rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 Ełk to dziura. Tu rządzą układy . A pana J. wszyscy znają. On i jego żona to prawnicy. On to biznesmen ,dawny deweloper itp.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   ten pan wjechał na czerwonym lub póżnym żółtym , widać na nagraniu , opuścił miejsce wypadku , czyli powinien mieć zatrzymane prawko za jedno z tych wykroczeń a tu wtyki i sprawa do umorzenia , ciekaw jestem co by miał za to zwykły zjadacz chleba

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     Kobieta niestety jest winna ,na chodniku jest święta ale wchodząc na ulicę nieważne w jakim miejscu musi powtarzam ,musi się upewnić czy nie jedzie samochód.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Pomoc | Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.