1 lutego 2016 / 19:50

UWAGA! po stronie Michała Kłysa

- Michał Kłys potrzebuje sprawiedliwości! – mówił reporter UWAGI! Endy Gęsina-Torres po tym, jak przerwał przemówienia podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy. Na galę pojechał razem z Michałem Kłysem, który do tej pory nie otrzymał żadnego zadośćuczynienia za wypadek sprzed lat. W 2002 roku na obozie sportowym koleżanka rzuciła młotem prosto w jego głowę, co spowodowało paraliż 17-letniego wówczas Michała. – To nie jest fair play! Tak się nie zachowują ludzie sportu! – mówił do uczestników sobotniej gali reporter UWAGI! Byliśmy tam, żeby podkreślić, że jesteśmy z Michałem Kłysem, jego sprawę należy rozwiązać natychmiast, a my będziemy o to walczyć.

Sobotni wieczór. W Warszawie właśnie rozpocyzna się gala z udziałem zwycięzców plebiscytu na najlepszego sportowca stolicy. Blichtr, wieczorowe suknie, szampan. Michał Kłys, który na bal przyjechał razem z reporterem UWAGI! i swoim ojcem, Krzysztofem, specjalnie na tę okazję założył sportową bluzę z logo Warszawy.

Dla dwóch mężczyzn to wielka wyprawa - żeby się tu dostać, były młociarz musiał być transportowany karetką. Już na miejscu jest zadowolony i uśmiecha się.

Życie po wypadku

Michał na co dzień nie ma zbyt wielu atrakcji. Od fatalnego wypadku w 2002 roku, jego życie całkowicie się zmieniło. Dziś siedzi na wózku inwalidzkim i z trudem potrafi wypowiedzieć pojedyncze słowa. Wtedy miał 17 lat i był dobrze zapowiadającym się młociarzem. Wydawało się, że wszystko, co najlepsze, dopiero go czeka.

Jego życie zmieniło się na obozie sportowym w Zamościu. Jedna z zawodniczek rzuciła młotem i nieszczęśliwie trafiła Michała prosto w głowę. - Z prawej strony. Krew wyszła uchem - opowiada tata Michała, pan Krzysztof. Specjaliści obliczyli, że efekt był taki, jakby w głowę chłopca uderzyło 600 kilogramów.

- Ordynator powiedział, że nic z tego nie będzie... Że, w zasadzie Michał powinien nie żyć przy takim urazie - mówi Krzysztof Kłys. Michał obudził się ze śpiączki dopiero po 7 miesiącach.

Śmierć trenera

Odpowiedzialność za wypadek spadła na jego trenera. To on powinien był opiekować się grupą młociarzy, wśród których był Michał. Po tej tragedii mężczyzna popełnił samobójstwo. – To nie był zły człowiek. On nie wytrzymał tego, że mój syn do końca życia będzie kaleką – mówi tata Michała.

Po śmierci trenera odpowiedzialność przeszła na organizatora obozu: Mazowiecko-Warszawską Federację Sportu, dotowaną z publicznych pieniędzy. W 2011 roku została ona skazana prawomocnym wyrokiem sądu na milion złotych odszkodowania dla Michała i miesięczną rentę w wysokości 3 tys. zł.

Puste konta

Mecenas, który reprezentuje Kłysa podkreśla, że federacja zatrudniała kilkadziesiąt osób i wynajmowała w centrum stolicy kilkusetmetrowe biuro. - Sam czynsz za to biuro wahał się między siedemnaście a dwadzieścia kilka tysięcy złotych miesięcznie! Federacja obracała ogromnymi pieniędzmi! Dotacjami, wynoszącymi przeszło 20 mln zł rocznie i to z podmiotów wyłącznie publicznych - wylicza mecenas Marcin Zalewski.

Jednak, kiedy komornik rozpoczął egzekucję wyroku, okazało się, że konta federacji są prawie puste. - Na koncie znalazł łącznie 2,7 tys. zł, a dzień wcześniej były tam przeszło 2 miliony! - podkreśla mecenas Zalewski. I dodaje: - Są podejrzenia, że te pieniądze zostały wyprowadzone z majątku federacji po to, by nie można było z nich pokryć zasądzonego zadośćuczynienia.

W 2012 roku władze Warszawy rozwiązały umowę z federacją sportu, ale ze względu na zupełnie inne nieprawidłowości. W sprawie odszkodowania dla Michała Kłysa stołeczni urzędnicy po prostu milczeli. Następnie władze federacji same się rozwiązały i powołały organizację pod nową nazwę, ale członkowie pozostali ci sami! Tym sposobem Kłys nie otrzymał do dziś ani odszkodowania, ani renty.

Decyzja "tu, na balu"

Zabraliśmy Michała na bal warszawskich sportowców, żeby pokazać, że to dla nas sprawa priorytetowa i musi być rozwiązana natychmiast. Ku naszemu zaskoczeniu do Michała i jego ojca dosiadł się wiceprezydent stolicy, Jarosław Jóźwiak. Władze miasta domyśliły się, że reporter UWAGI! akredytował się na bal, żeby zainterweniować w sprawie byłego młociarza i nagle postanowiły zaangażować się w pomoc Michałowi.

- O sprawie dowiedziałem się trzy dni temu - przekonywał naszego reportera wiceprezydent Jóźwiak.  - Rozmawialiśmy o możliwości pomocy w rehabilitacji. Dzisiaj, tu, na balu, podjąłem decyzję, że rozpoczniemy wspólnie z fundacją Kamili Skolimowskiej zbiórkę pieniędzy, które by pomogły w rehabilitacji, w codziennych kosztach - dodawał wiceprezydent. Dlaczego miasto reaguje dopiero, kiedy sprawą zajmuje się UWAGA? - Ta sprawa nie trafiła do mnie wcześniej. Jak pan widzi od trzech dni podjąłem od razu reakcję! - tłumaczył Jóźwiak.

- Dziękuję państwu za ujawnienie tej sprawy. Przyjrzę się, jak ona była procedowana w urzędzie miasta – dodawał.

"Chcielibyśmy zapoczątkować nową tradycję"

Zapytaliśmy, czy to nie wstyd, że urząd miasta współpracuje z organizacją, którą tworzą ci właśnie ludzie, którzy zrobili wszystko, by nie wypłacić Kłysowi zasądzonego odszkodowania. - W tym roku ta organizacja złożyła dwa wnioski, z czego jeden przeszedł pozytywną weryfikację tylko i wyłącznie na 300 tys. zł - odpowiedział, wymijająco, Jóźwiak.

Czy Michał ma szansę na pełne odszkodowanie? - Tego nie wiem. To jest pytanie do federacji, do prawników - odpowiedział wiceprezydent. Po chwili, kiedy przemawiał do uczestników balu ze sceny, zapowiedział: - Chcielibyśmy zapoczątkować nową tradycję. Chcielibyśmy od tego roku podczas gali przeprowadzać zbiórkę dla sportowców, którzy ulegli kontuzjom. Jest dziś z nami Michał Kłys, który takiej kontuzji uległ.

"To nie jest fair play!"

Po chwili na scenę wszedł reporter UWAGI! Pewnym krokiem podszedł do mikrofonu i przerwał dalsze przemowy. - Michał Kłys potrzebuje sprawiedliwości, a nie datków! - mówił ze sceny Endy Gęsina-Torres.

- Michał Kłys ma zasądzone przez sąd odszkodowanie w wysokości miliona złotych! Już wiele lat temu to odszkodowanie miała wypłacić Mazowiecko-Warszawska Federacja Sportu. Ci ludzie być może są tu na tej sali! Oni przy cichym przyzwoleniu miasta zrobili wszystko, żeby ten chłopak nie dostał pieniędzy! – mówił Endy Gęsina-Torres. Po czym stanowczo powtórzył, że Michał nie potrzebuje datków, a tata chłopaka rozwinął plakat z wezwaniem, by z jego synem grać fair.

- Każdego z nas może spotkać takie samo nieszczęście! To nie jest fair play! Tak się nie zachowują ludzie sportu! - mówił reporter UWAGI! Po tych jego słowach na sali rozległy się oklaski. Zaraz potem nasz reporter został przez ochronę wyproszony z sali.

- Na razie to wszystko są tylko obiecanki. Czy się sprawdzą, zobaczymy - komentował obietnice, jakie usłyszał do Jarosława Jóźwiaka, tata Michała Kłysa. - Dla nas najważniejsza jest renta, którą Michał ma zasądzoną. Jak mnie zabraknie, nie wiem jak syn da sobie radę – mówił, wychodząc z gali. Jego słowom przysłuchiwał się wiceprezydent stolicy.

Jeśli chcecie pomóc Michałowi Kłysowi, prosimy wysłać e-mail na adres: e.ostapowicz@tvn.pl.

 

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem - czekamy na Wasze zgłoszenia. Wystarczy w mediach społecznościowych otagować swój wpis (z publicznymi ustawieniami) #tematdlauwagi. Monitorujemy sieć pod kątem Waszych alertów.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Piękna postawa dziennikarza podczas balu!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Szkoda chłopaka, niech jeszcze cierpliwie czeka, może w 2017 jest Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - ciekawe kto będzie organizatorem, może warto by było tam się pokazać jak na balu .......

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Piekna akcja reportera a szczegolnie na balu!!! Wyzeracze,zlodzieje-prezesi siedza na balu smiejac sie w oczy i spogladajac spode lba a prezydent probowal zamydlic oczy pieknym przemowieniem tak jakby ,,nic sie nie stalo,,-braty jedzta i pijta i tonczta!!! A tragedia siedzi tuz obok patrzac na to jak inni piekni z zewnatrz a zgnici od wewnatrz sie... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Endy jesteś wielki . Michał trzymaj się !

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         Wielkie brawa dla dziennikarza.Wierzę,że nie odpuści.Życzę dużo zdrowia Michałowi i Jego wspaniałemu ojcu.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           To po prostu skandal. To rowniez bezkarnosc urzednikow i zarzadow federacji. .Bo przeciez przedstawialiscie panstwo ze w Federacji Sportu byly nieprawidlowosci i na wizji nikt nie zapytal sie kto odpowiedzial za te rzeczy . Moim zdaniem pewnie pani sprzataczka bo nie zarzad skoro w nie zmienionym skladzie załozyli nowa federacje i na dodatek miasto... rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Wielki szacun wobec dziennikarza. Nie lubię TVN-u, ale Pan Endy rewelacja. Ma facet JAJAJAJAJA!!!. Dziękuję za ten reportaż i pozdrawiam. Życzę z całego serca siły Panu Michałowi i jego cudownemu ojcu. Wierzę, że TVN będzie dalej interweniował w tej sprawie.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               Właśnie takimi tematami powinni zajmować się prawdziwi dziennikarze, a nie tym w co była ubrana Doda w Paryżu!!Brawo dla Michała i ogromny szacunek dla jego taty - jest Pan aniołem.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 Dziękuję panu za ten reportaż ale się poryczałam, to się nazywa dziennikarstwo. Odwagi panu nie brakuje, gratuluję. Michałowi i jego ojcu życzymy dużo zdrowia.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   Wielki szacunek dla Dziennikarza!!! Brawo, odwalił Pan kawał dobrej roboty! Gratuluje i oby więcej dziennikarzy brało z Pana przykład. Pozdrawiam

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     Więcej komentarzy - rozwiń
                     Pomoc | Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.