16 maja 2016 / 11:29
Uwaga na rowery!

Uwaga na rowery!

Dziennikarze UWAGI! - Maciej Dopierała oraz Daniel Liszkiewicz zwycięzcami XIII edycji Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii „interwencja”. Zostali nagrodzeni za reportaż "Złodzieje rowerów".

"Ten materiał to najlepszy przykład klasycznego, trochę zapomnianego dzisiaj dziennikarstwa śledczego, które nie opiera się na szybkiej analizie przekazanych dokumentów czy taśm, ale wymaga ciężkiej, żmudnej i długotrwałej pracy, a także niezwykłej wyobraźni" - czytamy uzasadnieniu werdyktu jury.

Rower z GPS-em

Reportaż był poświęcony problemowi kradzieży rowerów w Polsce. Nasi reporterzy - Maciej Dopierała i Daniel Liszkiewicz - zaopatrzyli się w dwa dobrej klasy rowery. Jeden miał skusić złodzieja. Drugi - posłużyć do pościgu za nim. W obu zamontowane zostały nadajniki GPS. Złodziej skusił się na rower-przynętę, a dziennikarze UWAGI! ruszyli za nim w pościg. Sygnał z nadajnika zniknął na jednej z uliczek w centrum Krakowa.

O kradzieży została poinformowana policja. Funkcjonariusze w cywilnych strojach przeszukali okolicę i w rezultacie odkryli dziuplę złodziei. Samego sprawcy jednak tam nie było. Odnaleźć udało się go dopiero dzięki pomocy internautów. Dzięki opublikowaniu na facebookowym profilu UWAGI! zdjęcia złodzieja, a następnie jego kilkusetkrotnym udostępnieniom w mediach społecznościowych, udało się ustalić tożsamość mężczyzny i zatrzymać go.

Projekt dotyczący kradzieży rowerów to jednak nie tylko ten jeden reportaż. Internauci pomogli nam stworzyć mapę miejsc w całym kraju, w których najczęściej zdarzają się kradzieże rowerów. Na Facebooku, Instagramie i Twitterze internauci wpisywali alerty, podając - miasto, ulicę i hashtag #uwaganarowery. My monitorowaliśmy sieć.

Tak dziś świętowała krakowska redakcja UWAGI!:

Tort z okazji zdobycia XIII Nagrody Dziennikarzy Małopolski

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.