18 grudnia 2017 / 19:50

Tragedia, której można było uniknąć? Nie żyje troje dzieci

Tragedia jaka wydarzyła się w Piechowicach na Dolnym Śląsku wstrząsnęła miasteczkiem. W pożarze zginęło troje, pozostawionych bez opieki, małych dzieci. Najbardziej niepokojące jest to, że w okresie, kiedy wydarzył się dramat, rodziną interesowało się wiele służb. Dlaczego nikomu nie udało się pomóc nieporadnej życiowo matce? Czy rzeczywiście zrobione zostało wszystko aby zmienić sytuację rodziny?

Około drugiej w nocy mieszkańców jednego z budynków w Piechowicach obudziły głośne krzyki dzieci. Ich mieszkanie było już pełne dymu.

"Dzieci nas uratowały"

- Był taki przeraźliwy krzyk, że mąż nie wiedział, co się dzieje. Obudził się i zleciał na dół do sąsiadów. Właściwie to dzieci nas uratowały, bo byśmy spłonęli tu wszyscy - mówi Wioletta Sinkowska-Gąska, sąsiadka rodziny.

- Dziadek dzieci otworzył mi drzwi, wyszedł i za nim zobaczyłem czerwoną łunę w przedpokoju. Wziąłem go i szybko wyszliśmy - opowiada Jarosław Gąska, mąż pani Wioletty. Dodaje, że nie byli w stanie wejść do środka. - To był ogień od podłogi do sufitu - tłumaczy.

Ogień rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Kiedy pojawiła się straż, w mieszkaniu nadal były dzieci.

- Pożar był mocno zaawansowany, szybko udało się go opanować. Po 10-15 minutach od rozpoczęcia akcji natknęliśmy się na pierwsze zwłoki, potem drugie, trzecie. Leżały w niewielkiej odległości od siebie, w jednym pomieszczeniu - mówi Radosław Fijołek, komendant miejski Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Dodaje, że do śmierci dzieci doszło prawdopodobnie jeszcze przed zaalarmowaniem o pożarze straży.

Dzieci zamknięte na klucz

Matki nie było w domu. Dzieci nie mogły wydostać się z pokoju, prawdopodobnie były zamknięte na klucz. W mieszkaniu nie było prądu, oświetlane było świecami. Dziadek, który spał za ścianą, nie słyszał krzyków.

- Obudził mnie dym, gryzło mnie w gardło - twierdzi Kazimierz Dynia, dziadek dzieci. Jak twierdzi, otworzył okno, wziął latarkę, a następnie próbował wejść do pokoju, w którym były jego wnuki. - Ogień jak buchnął na mnie, poparzył mnie tylko. Cofnąłem się - relacjonuje.

Przyznaje, że nie wie, co dzieci robiły za ścianą, a także że nie wiedział, że jego córki nie ma w domu. - Nic nie mówiła, że będzie wychodzić - twierdzi.

- Zamki były zdjęte z okien, a drzwi były zamknięte na klucz. One nie miały szans - mówi pani Wioletta.

- Magdalena K. [matka dzieci - red.] Została zatrzymana. Pierwszy zarzut jest związany z narażeniem dzieci na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia w wyniku zaniedbań w opiece nad tymi dziećmi. Drugi zarzut jest to zarzut sprowadzenia nieumyślnie zdarzenia w postaci pożaru, w którym śmierć poniosły dzieci - mówi Sebastian Ziębicki z Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze.

Samotna matka

Matka samotnie wychowywała dzieci. Nie pracowała. Nie chciała także korzystać z zasiłków socjalnych. Dzieci często pozostawały bez opieki.

- Dzieci rano jak były wypuszczane o 7-8, tak do wieczora one ganiały. Nie słyszałam, żeby ona kiedyś zawołała je na obiad - twierdzi pani Wioletta.

- Piątego października było pięć stopni na dworze. Ten najmniejszy, 4-letni Oskar, biegał po boisku w bluzce z krótkim rękawkiem, w samych majtkach i w klapkach. Pytam: gdzie była matka - mówi Paulina Sinkowska, sąsiadka rodziny. A pani Wioletta twierdzi, że dziećmi zamiast matki, opiekowało się najstarsze z rodzeństwa.

- Ona nigdy nie zwróciła się w normalny sposób do tych dzieci. Były wyzywane od k...w, dziwek, bękartów - twierdzi pani Paulina.

Według pani Wioletty matka zmarłych dzieci miała problemy z narkotykami. - W nocy przyjeżdżały samochody, w weekend, sobota, niedziela, dwunasta, pierwsza w nocy - wylicza. - Panowie w dresach, łyse głowy. Po jej twarzy było widać, że jest pod wpływem narkotyków - twierdzi.

Obie kobiety zaznaczają, że sprawa wielokrotnie zgłaszana była do opieki i na policję. Urzędniczki co jakiś czas zjawiać się miały na miejscu. - Jaki jest sens pukania w drzwi, jak nikt nie otwiera? One sobie postukały, cisza, i pojechały - mówi o urzędniczkach pomocy społecznej pan Jarosław.

"Nie było widać przemocy"

Częsta nieobecność dzieci, niepokoiła pedagogów szkolnych. Problem rodziny dyrekcja sygnalizowała urzędnikom.

- One były dziećmi wesołymi, nie było widać żadnej przemocy fizycznej, psychicznej też nie było. Reagowały bardzo spontanicznie i pozytywnie na matkę - twierdzi Marzena Sąsiada, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach.

Z prośbą o interwencję w rodzinie do sądu wystąpiła Jolanta Gmyrek, pedagog szkolna. - Największą trudnością dla tych dzieci było to, że nie w pełni realizowały obowiązek szkolny. Powtarzały się takie stwierdzenia u mamy, że zaspali i nie mogli się zorganizować, żeby wyjść i zdążyć na lekcje. Trzeba było prosić o pomoc pracownika socjalnego MOPS-u, żeby rozeznał, co się dzieje. Bardzo często była zastana sytuacja, że wszyscy śpią - relacjonuje Jolanta Gmyrek. Jak twierdzi, matka dzieci jest pogubiona i bardzo potrzebuje zrozumienia.

Nieobecnością dzieci w szkole i problemami matki interesowały się pracownice socjalne.

- Ostatnio byłam w piątek przed tragedią, czyli pierwszego grudnia. Nie doszło do spotkania, ponieważ matka nie wpuściła mnie do domu. Wielokrotnie stukałam, pukałam, wiedziałam, że są w domu - mówi Jolanta Javurek, pracownica socjalna MOPS w Piechowicach. - Sporządziłam notatkę, sporządziłam [pismo - red.] do sądu, poinformowałam o tym kuratora za pośrednictwem pani pedagog - wylicza i potwierdza, że według niej matka dzieci była uzależniona. Rozmawiać jednak o tym Magdalena K. nie chciała. - Rozmawiałam wielokrotnie z mamą, mama zawsze zaprzeczała - twierdzi Jolanta Javurek.

- Może faktycznie trzeba było być bardziej konsekwentną, ale starałyśmy się pani Magdzie pomóc w każdej sytuacji. To pani Magda nie chciała takiej pomocy od nas - mówi Jolanta Karońska, kierownik MOPS w Piechowicach.

Nadzór kuratora

Efektem interwencji szkoły i opieki społecznej, było ograniczenie matce praw rodzicielskich i nadzór kuratora. Jednak to nie poprawiło sytuacji dzieci, a matka jeszcze bardziej stroniła od urzędników.

- Kurator objął nadzór w maju, w momencie, kiedy otrzymał odpis postanowienia prawomocnego. Wizytował rodzinę. Nie stwierdził, żeby dochodziło do jakichś zaniedbań dzieci - mówi Agnieszka Kałużna-Rudowicz z Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze i dodaje, że w notatkach ani wywiadach kuratorskich nie pojawiła się sprawa uzależnienia od narkotyków.

Decyzją sądu, matka pozostanie w areszcie trzy miesiące. Biegli badają przyczyny tragedii śmierci dzieci oraz przyczyny pożaru. Prokuratura podejmie również w toku śledztwa wątek zaniedbań służb w zakresie sprawowania opieki nad rodziną.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Wszyscy byli ale tak naprawde nikogo nie bylo system znowu zawiódł. Porzadnej matce co brakuje pieniedzy dziecko zabiora a patologi zostawia bo ma ich za dużo i panstwo rzydzi kasy cała nasza polityka

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Teraz matka będzie żyć do końca z tą świadomością, że przez nią zginęły dzieci. Mogła pomyśleć"na przód", przewidzieć, że skoro oświetlają dom świeczkami to może się coś zapalić, tym bardziej któreś z dzieci nieumyślnie może strącić rączką świeczkę i nawet nie zauważyć rozpoczynającego się pożaru. Poza tym ten... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     jesteście z tymi swoimi komentarzami żałośni, bo jak instytucje zabierają dzieci to jest krzyk dlaczego zabierają, twierdzicie, że najgorsza matka to matka, a teraz mówicie, że powinny być zabrane matce,

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       MOPS to się naprawdę napracował ,przychodzi co do czego to oni zrobili wszystko a tak naprawdę to palcem nawet nie ruszyli

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         Biedne aniołki musiały zginąć by ktoś się nimi zainteresował . Taki matkom z automatu powinni zabierać dzieci a nie czekać aż dojdzie do tragedii. Pozostawione zostały same sobie .

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           Dokladnie. Chociażby podstawa było to ze nie mieli prądu. To nie są warunki do wychowywania dzieci przy świeczkach. Kiedy w Polsce się coś zmieni i wreszcie ktoś zainteresuje się losem bezbronnych dzieci?

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             najgorsze jest to .ze jak juz coś złego się stanie to wszystkie służby twierdzą robiliśmy wszystko co się dało i koniec sprawy ręce czyste a ludzie nie żyją to jest skandal

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               Dzieciak najstarszy z trojga , z tego co mówi TVN był odpowiedzialny . Gdyby matka nie wyjęła klamek z okien , myślę , ze Maly opiekun uratowalby brata i siostrę. Po jaki ch** matka wyjmuje klamki z okien . po to żeby dzieci nie mogły iść się bawić !? Bo przez drzwi nie mogły wychodzić...... OPIEKA widzi krzywdę .Niestety nie wtedy... rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 Oglądam właśnie reportaż . Doniesienia są dlugodystansowe , matka była uzależnioną od środków odurzajacych . Sąsiedzi wiedzieli, OPIEKA wiedziała . Skoro matka ćpa należy odebrać dzieci dla ich bezpieczeństwa . Głupie tłumaczenie urzedniczki. To nie były dorosłe dzieci . Moim zdaniem urzędnicy są wspolwinni niereagowaniem , a... rozwiń

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   Tylko dzieci szkoda,a gdzie ojciec???

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     Jakie to smutne, jakie to okropnie smutne, nie mogę po prostu przeboleć czegoś takiego!!!! Sama mam dwójkę dzieci i nie rozumiem jak można być taką matką!!!!! Żeby w takich warunkach wychowywać dzieci i taki im los zgotować....biedne aniołki, strasznie żal, serce płacze jak się słyszy o dzieciach tak traktowanych....cóż one użyły....a... rozwiń

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Pomoc | Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.