11 czerwca 2018 / 19:50
Roman Kłosowski nie żyje. Przypominamy Kulisy Sławy wybitnego aktora

Roman Kłosowski nie żyje. Przypominamy Kulisy Sławy wybitnego aktora

Nie żyje Roman Kłosowski. Aktor miał 89 lat. W 2013 roku Roman Kłosowski był bohaterem naszego cyklu Kulisy Sławy. Dziś w programie przypomnimy postać tego wybitnego aktora.

O śmierci aktora poinformował ZASP – Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.

Kłosowski urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. Skończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. W teatrze i na ekranie debiutował w 1953 roku. Od początku lat 80. pracował w Teatrze Syrena.

Największą popularność Romanowi Kłosowskiemu przyniosła rola w „Czterdziestolatku”. Ale jego życie zawodowe to przekrój historii polskiego kina i teatru. Grał u Jerzego Kawalerowicza, Andrzeja Munka, Wojciecha Hasa, Aleksandra Forda i wielu innych reżyserów. Ze względu na swoje warunki obsadzany był często w rolach charakterystycznych.

- Ta moja charakterystyczność dopiero później stała się moją zaletą, wcześniej była dużą wadą. Nie jestem typowym wzorem dla aktora. Jestem niski, korpulentny. Nie spełniałem warunków do szkoły teatralnej, ale jakoś to przezwyciężyłem. I dzisiaj, w moim przekonaniu, ta moja charakterystyczność mi pomaga - opowiadał Roman Kłosowski.

W czerwcu 2013 roku odeszła żona aktora, Krystyna Kłosowska. W ostatnich latach życia to ona uczyła go ról, bo pan Roman nie mógł już czytać. Przez całe życie wspierała męża zawodowo.
- Ona była moją wielką: i miłością, i mądrością, i cierpliwością, za co jestem jej bardzo wdzięczny. Służyła mi radą, była ostrym bardzo krytykiem, ale życzliwym – wspominał żonę Kłosowski.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Wojciech3mux

Żegnaj Wielki Aktorze..

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.