Psy Tczew

O tym, że na posesji Iwony S. może dochodzić do nieprawidłowości w opiece nad zwierzętami, anonimowo powiadomiony został OTOZ Animals ze Starogardu Gdańskiego.

- Znaleźliśmy zwłoki i dwa szkielety psów, nie przypuszczaliśmy, że możemy się tam natknąć na takie rzeczy – relacjonuje Damian Szank z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals ze Starogardu Gdańskiego. – Pozostałe zwierzęta były bardzo zaniedbane, skrajnie wychudzone, żyły w brudzie, własnych odchodach oraz razem z tymi padłymi osobnikami – dodaje.

Jak mówią inspektorzy OTOZ, właścicielka zapytana o odnalezione zwłoki, stwierdziła, że nie miała o tym pojęcia, a zwierzętami zajmuje się jej syn. Kobieta skarżyła się też, że po odejściu jej męża nie ma głowy do zajmowania się gospodarstwem.

Łącznie z hodowli Iwony S. zabrano 34 psy, w tym 31 shih tzu, golden retrievera, chihuahua oraz yorka. Inspektorzy odebrali też kozę, kota i królika. Wszystkie zwierzęta były skrajnie niedożywione, zarobaczone i widać było, że nikt nie zapewnia im należytej opieki.

Właścicielka oddała je dobrowolnie, twierdząc, że nie ma sił ani środków, żeby się nimi opiekować.

To już kolejna interwencja u Iwony S.

W 2017 roku OTOZ Animals interweniowało już na posesji Iwony S. Wtedy również stwierdzono liczne nieprawidłowości i zły stan psów. Wówczas odebrano kobiecie siedem czworonogów, a hodowczyni zrzekła się prawa do nich.

Według inspektorów OTOZ, mimo zgłoszenia sprawy do organów ścigania, Iwona S. nie poniosła żadnych konsekwencji karnych.

Czy teraz będzie inaczej? 

Pies Tczew

– Na razie poza udziałem w interwencji nie otrzymaliśmy jeszcze zawiadomienia o możliwości popełnienie przestępstwa. Jeśli wpłynie ono do nas, na pewno przyjrzymy się sprawie – zapewnia asp. sztab. Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

Przedstawiciele OTOZ zapewniają, że złożą zawiadomienie, czekają jeszcze tylko na wyniki sekcji zwłok martwych psów.

Jeśli okaże się, że psy padły na skutek zagłodzenia, kobieta może odpowiedzieć za znęcanie się,  za co może jej grozić nawet do 5 lat więzienia.

Zgłoś temat dla Uwagi!

Ten materiał powstał specjalnie dla serwisu UWAGA.TVN.PL

Użyj hashtaga #tematdlauwagi w mediach społecznościowych, jeśli chcesz nas zainteresować jakąś sprawą. Wystarczy, że dodasz go w publicznym poście lub komentarzu pod istniejącym już wpisem. Monitorujemy sieć, by szybko reagować na Wasze zgłoszenia.