13 czerwca 2018 / 19:50

Oliwier urodził się bez nóg i ręki. Lekarze nie zauważyli tego na USG

Oliwier ma 3,5 roku i jest wyjątkowo pogodnym dzieckiem. Chłopiec urodził się bez nóg, jednej ręki i obu dłoni. Chociaż matka Oliwiera w ciąży miała wykonanych aż siedem badań USG, żaden z sześciu lekarzy nie zauważył braku kończyn.

Oliwier urodził się w listopadzie 2014 roku. Jego rodzice spodziewali się zdrowego dziecka. Prawidłowy rozwój ciąży potwierdził lekarz prowadzący i pięciu innych lekarzy, którzy wykonywali badania USG.

- Oczekuje się zdrowego dziecka, wiąże się z nim plany i nadzieje, a rodzi się dziecko niepełnosprawne. Znienacka, z tak dużym zanikiem, z tak dużą niepełnosprawnością – mówi Anna Pelon, matka Oliwiera. I dodaje. - To jest straszne, że w takich czasach, kiedy nowoczesna technika jest rozwinięta, kiedy można robić operację wewnątrzmaciczne, pojawiają się roboty i latające auta, dalej nie widać wszystkiego na USG, albo nie chce się zobaczyć.

Lekarze potwierdzali prawidłowy rozwój

W trakcie ciąży mama Oliwiera miała wykonanych siedem badań USG. Każde potwierdzało prawidłowy rozwój płodu. Jedynie ułożenie dziecka było wskazaniem do rozwiązania ciąży cesarskim cieciem.

- Chodziłam na wizyty z NFZ. Gdy niepokoiło coś lekarza wysyłał nas do swojego prywatnego gabinetu i tam samodzielnie wykonywał badanie USG. Ponieważ w gabinecie, gdzie przyjmował na NFZ nie było aparatu – mówi Anna Pelon.

Lekarz zlecał też badanie w przychodni.

- Badanie wykonywał tam lekarz dyżurny, to byli różni lekarze. Widzieliśmy obraz USG natomiast zdjęcia nie dostawaliśmy. Zdjęcie dostaliśmy tylko z prywatnego gabinetu doktora, rzekomo pokazuje płeć dziecka. Teraz po urodzeniu Oliwiera, nie wiemy, czy to jest płeć, czy inna część ciała – zastanawia się pani Anna.

„Nie figuruje w ewidencji”

Reporterka Uwagi! chciała porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę pani Anny. Doktor przyjmuje w przychodni szpitala powiatowego w Zawierciu i ma prywatną praktykę. Lekarz stanowczo odmówił wypowiedzi przed kamerą. Inni lekarze również nie zgodzili się rozmawiać na ten temat. Tylko jeden udzielił nam wyjaśnień, ale nie zgodził się na publikacje wizerunku.

- Tamta pani nie figuruje w ewidencji pacjentek w poradniach. Lekarz, który wykonuje USG wykonuje badania takim pacjentom, które prowadzi od początku ciąży. Również może trafić się taka pacjentka, jak ta pani, ona nie była pacjentką poradni. To jest izolowane, jedno badanie – tłumaczy lekarz.

Jak to możliwe, że brak kończyn nie został zauważony na badaniu USG?

- To nie jest badanie prenatalne. Optymalnym badaniem do tego typu rzeczy jest badanie między 18, a 22 tygodniem ciąży – twierdzi lekarz.

„To nie powinno się zdarzyć”

Ultrasonograficzne badanie prenatalne to dokładniejsze badanie USG, które jest refundowane w Polsce kobietom po 35 roku życia lub tym, które już urodziły chore dzieci. Pani Anna takiego badania nie miała. Ginekolodzy należący do Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego podkreślają jednak, że w zwykłym badaniu USG również można zobaczyć wszystkie kończyny.

- W dzisiejszych czasach to nie powinno się zdarzyć. Nawet na niezbyt zaawansowanym sprzęcie.
W 20 tygodniu ciąży da się zobaczyć kończyny, palce, stopy. Mamy ogromne wątpliwości, co do dokładności wykonania badania – mówi prof. Krzysztof Sodowski, ginekolog, ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach.

- Jeżeli pani Ania miała dużo badań w ciąży, jeżeli były wykonywane przez różnych lekarzy, na różnym sprzęcie to chyba jest jakaś niedokładność. Trudno mi to wytłumaczyć. Jest to problem i nie powinno się to zdarzyć w dzisiejszym medycznym, nowoczesnym świecie – podkreśla prof. Sodowski.

Sprawa w sądzie lekarskim

Samorząd lekarski w Katowicach zajmował się sprawą Oliwiera przez trzy lata. Sąd lekarski ostatecznie nie dopatrzył się winy żadnego z sześciu lekarzy, którzy badali Annę Pelon. Z uzasadnienia wynika, że lekarze nie mogli wykryć wad rozwojowych u Oliwiera i nie wiadomo, kiedy i z jakiego powodu doszło do zaniku kończyn. Sąd lekarski podkreślił również, że zalecenia, by w badaniach USG lekarze sprawdzali obecność stóp i dłoni to jedynie rekomendacje, które nie są obowiązkowym wzorem postępowania. Lekarze, którzy tego nie wykonują nie mogą być karani.

- Dla mnie jest to krycie swoich. Lekarz kryje swojego. Nie chodzi o to, że dziecko się odwróciło i nie było widać jednego paluszka. Tylko nie miało dwóch nóg, prawie całej ręki i prawie całej dłoni. Jak można tego nie widzieć? – denerwuje się mama Oliwiera.

Lekarz prowadzący spotkał się z panią Anną dopiero na sali sądowej.

- Żaden z tych lekarzy nie miał potem nic do powiedzenia. Mąż po urodzeniu się Oliwiera poszedł do lekarza prowadzącego zapytać się, czy wie, co się stało. Odpowiedział mu, że nie wie, nie jest jasnowidzem – przywołuje Anna Pelon.

Przedszkole integracyjne

Oliwier jest w najmłodszej grupie przedszkola integracyjnego w Zawierciu. Wymaga pomocy przy korzystaniu z toalety i przemieszczaniu się.

- Na pewno zdaje sobie sprawę, że różni się od dzieci. Mówi, że ma jeden paluszek, a widzi, że dzieci mają 10 paluszków. Jest bardzo otwarty, odważny. Stara się wykonywać w przedszkolu wszystko to, co inne dzieci. Oczywiście wymaga pomocy w niektórych sytuacjach, ale nie ma w nim obawy i niechęci – mówi Justyna Kowalik, nauczycielka przedszkola integracyjnego w Zawierciu.

Kowalik przyznaje początkowo miała obawy, czy poradzą sobie z opieką nad Oliwierem.

- Teraz z perspektywy czasu widzimy, że zupełnie niepotrzebnie. Oliwier jest po prostu wspaniałym dzieckiem. Przesympatyczny, odważny i dzielny. Został przyjęty przez rówieśników taki, jaki jest – mówi Kowalik.

Kosztowna rehabilitacja

Chłopiec codziennie korzysta ze specjalistycznej rehabilitacji prywatnej. Jej koszt to 1500 złotych miesięcznie. W ramach przedszkola ma bezpłatne zajęcia logopedii i integracji sensorycznej.

- Oliwier da sobie w życiu radę. Rodzice dużo z nim pracują i rozmawiają. Nie patrzy na siebie, jako na dziecko niepełnosprawne. Bawi się z rówieśnikami, normalnie się zachowuje. W każdej sytuacji potrafi się odnaleźć. Na dzisiaj zostaje tylko praca, ćwiczenia, sama integracja sensoryczna jest bardzo kosztowna. Raz, czy dwa razy w tygodniu to jest mało. Należałoby z tym dzieckiem pracować więcej, najlepiej codziennie – mówi Paulina Picheta, nauczycielka przedszkola integracyjnego numer 3. w Zawierciu.

Co pani Anna zrobiłaby z wiedzą o niepełnosprawności syna w ciąży?

- Nie wiemy, w którym momencie doszło do amputacji kończyn. Może dałoby radę urodzić dziecko wcześniej i mogłoby się dokończyć rozwijać w inkubatorze. I przede wszystkim człowiek jest przygotowany psychicznie na to, co się dzieje. Można szukać pomocy. Niestety nie dostaliśmy takiego wyboru – podkreśla pani Anna.

Walka o odszkodowanie

Ojciec Oliwiera utrzymuje rodzinę z pracy, jako kierowca za granicą i rzadko bywa z rodziną. Pani Anna  zajmuje się dziećmi, półtora roku temu urodziła zdrowego Antosia.

Największym wydatkiem, na który przygotowują się rodzice Oliwiera są protezy nóg. Może je mieć, gdy będzie już pełnoletni. Na razie chłopiec uczy się stawać na protezach, które powinien zmieniać, co dwa lata.

- Będziemy się starali pomagać na wszystkie sposoby. Technologia się rozwija. Być może nogi go w przyszłości same poniosą. Na to zbieramy pieniądze i tego mu życzę. Żeby mógł kupić sobie takie protezy, o jakich będzie marzył. Ponieważ lekarze odebrali mu te prawo, prawo do posiadania swoich kończyn, swoich normalnych rąk, niech zapłacą za to. Niech zapłacą za to, co mu odebrali – mówi pani Anna.

Rodzice chłopca mają nadzieję, że wywalczą odszkodowanie od lekarzy w sądzie cywilnym. Sprawę bada prokuratura. Rodzice zbierają również pieniądze na rehabilitacje i protezy Oliwiera.

Jak można pomóc Oliwierowi? Sprawdźcie tutaj!

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Matka po prostu nie przyznaje, że odebrano im możliwość aborcji. I co z tego? Mieli do tego prawo i nieważne jaka decyzję by podjęli. Urodzenie wyczekiwanego dziecka bez kończyn jest dla rodziców potężnym szokiem. Nazywanie matki hipokrytka jest ciosem poniżej pasa. Hipokryci się tu wypowiadają, bo zapewne każdy z nas w takiej sytuacji... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   szczególnie że pozywa szpital o odszkodowanie za pozbawienie możliwości dokonania aborcji

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Nie rozumiem co na końcu reportażu miała na myśli matka, co mu lekarze odebrali?? Nie rozpoznano wady to fakt ale to że nie ma kończyn to nie jest wina lekarza co więcej nawet gdyby rozpoznano wadę to nie jest wada letalna, kwalifikująca ciążę do terminacji

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       To totalna bzdura, że nie zauważyli. Lepiej matce nie powiedzieć, bo po co ,mieć kłopoty z klauzulą sumienia. To teraz taka moda.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ap444

         Lekarz nie zauważył...... Ani chybi-był zaślepiony jakąś porąbaną ideologią. Skoro "klauzula sumienia" odebrała mu wzrok, proponuję w zgodzie z jej zasadami wziąć na siebie choćby część kosztów związanych z zapewnieniem dziecku godziwego życia. Warto też,-na wszelki wypadek-zadbać o zabezpieczenie finansów ,gdyby,nie daj boże... rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           a gdyby lekarze zauważyli na USG brak kończyn to co ????? przecież nic by to nie zmieniło kończyny by nie urosły .....

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             ~Gość

             Ci pseudolekarze
             to faktycznie nie majo pojecia o swoim fachu.Kto im te dyplomy wystawil?
             Ale wspaniali rodzice!

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               ~Gość

               jest to smutne, i nie da sie tego ukryc zeby 6 lekarzy nie widzialo...yyyy... nie wierze... probujcie wszystkiego co sie da, nie poddawajcie sie, walczycie o lepsze dlaswojego synka ;), a druga sprawa, to powiem,ze sie zakochalam w waszym synku :*, jest tak pozytywny (pewnie i dzieki wam rowniez), tyle energi i w oczach widac ta radosc zycia, wielkie... rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 ~Gość

                 Żaden z lekarzy nie zabrał dziecku szansy na zdrowe nogi jak mówi matka. Nogi nie urosły by w inkubatorze. Co najwyżej zabrano szansę wyboru rodzicom , urodzić czy usunąć, do której mieli prawo. Czyli to co mówi matka to czysta hipokryzja. Co nie znaczy, że dziecku nie trzeba pomóc.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   ~Gość

                   Ania ma racię niepełnosprawność Oliwier ka to nie katar! Jeśli istniała SZANSA, że nie doszło by do amputacji kończyn jeśli został by wywołany wcześnie poród taka decyzja powinna zostać podjęta. Juz pierwsza amputacji powinna być widoczna na usg.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     ~Gość

                     Dokładnie. TEZ nie rozumiem o co chodzi tej matce. Mogła wprost powiedzieć w reportażu, że gdyby wiedziała to usunęła y ciąże. To nie była wada, która można byloby wyeliminować przeprowadzając operacje jeszcze w łonie matki, jak np. Wadą serca.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       ~Gość

                       Bylam na usg i eazem z lekarzem sprawdzalismy czy dziecko ma stopki raczki paluszki bylo emwszystkie widac

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         ~Gość

                         Pełen podziw dla rodziców za wszystko co robią dla synka a maluchowi życzę dużo zdrowia to smutne gdy taki wspaniały maluch był tak skrzywdzony

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           ~Gość

                           kocham waz rodzice, i nie dajcie sobie wmówić że nikt nie jest za to odpowiedzialny, proszę polski koścół poprorosić o wsparcie, ciekawe czy mają pieniądze

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Pomoc | Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.