5 maja 2017 / 19:50

Netia Off Camera. Niezwykłe filmy i gwiazdy kina

Ponad sto najlepszych filmów ze światowych festiwali, gwiazdy kina, laureaci Złotych Globów i Oscarów na wyciągnięcie ręki - to wszystko w ramach trwającego właśnie w Krakowie festiwalu kina niezależnego Netia Off Camera.

Netia Off Camera to festiwal znany na całym świecie. Ponad 100 specjalnie wyselekcjonowanych filmów, czterystu gości - wielu z nich z zagranicy - koncerty i spotkania z twórcami filmów. Wszystko na wyciągnięcie ręki. Festiwal jest szansą nie tylko dla profesjonalistów ale i amatorów, którzy do kręcenia swoich filmów używają telefonów lub aparatów fotograficznych.

Spotkania

Alex Chapay pochodzi z Ukrainy, do Polski przyjechał pięć lat temu. Właśnie zdaje maturę i marzy o tym, by zostać operatorem filmowym. To właśnie dla młodych filmowców amatorów na Netia Off Camera powstał "#63PL" - konkurs 63-sekundowych filmów o patriotyzmie, kręconych aparatami lub telefonami. Współorganizatorem jest Muzeum Powstania Warszawskiego i portal Onet.

- Chcieliśmy zmienić definicję patriotyzmu. Chcieliśmy ją dopełnić o takie bardzo ważne wartości, jak jedność - mówi Alex, gdy opowiada o filmie, który zrobił. - Nie można być patriotą w liczbie pojedynczej, ale w liczbie mnogiej - twierdzi.

Alex razem z tłumami fanów witał irlandzkiego aktora Andrew Scotta, znanego między innymi z serialu "Sherlock". Aktor na festiwalu promował swój nowy film "Handsom Devil". Spotkanie z Andrew Scottem było także wielkim marzeniem Alexa. - Po raz pierwszy zobaczyłem cię w "Sherlocku", w roli Jima Moriarty i zrobiło to na mnie ogromne wrażenie - mówił Alex, ściskając rękę Andrew.

- Słyszałem, że to bardzo przyjazny festiwal. Atmosfera święta kina i jego twórców, którą naprawdę można poczuć. To jest powód dla którego chciałem się tu znaleźć - mówi już później w rozmowie z reporterką UWAGI! Andrew Scott.

Konkursy i nagrody

Najważniejsza część festiwalu to jednak konkursy. O główną nagrodę walczy 10 filmów, w tym jeden polski "Ostatnia rodzina" - głośny debiut Jana Matuszyńskiego. Filmy będą oceniali między innymi Emma Koskoff, producentka filmów Martina Scorsese oraz Dante Ferretti, scenograf i kostiumograf trzykrotnie nagradzany Oscarami.

- Drugi raz jestem w jury konkursu filmowego. Gdy pierwszy raz byłem przewodniczącym jury na festiwalu w Wenecji, wygrała "Tajemnica Brokeback Mountain" Anga Lee. Potem Ang Lee odebrał za ten film Oscara i byłem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Mam nadzieje, że tutaj też dokonamy właściwego wyboru - mówi Dante Ferretti.

Główny gość Netia Off Camera to przewodnicząca jury konkursu głównego Agnieszka Holland. Choć jest bardzo zajęta, znalazła czas by przyjechać do Krakowa.

- Takie festiwale jak Off Camera kształcą widza. Ten widz będzie potem szukał czegoś, co nie jest tylko taką prostą komercją - mówi w rozmowie z reporterką UWAGI! Agnieszka Holland i dodaje, że dużo dają jej rozmowy. - Po każdym takim festiwalu, w którym uczestniczę jako juror, wychodzę jakoś zainspirowana, z jakimś pomysłem na siebie. To po prostu się opłaca - uważa.

Premiery

Netia Off Camera to także głośne premiery. Swój film "Szatan kazał tańczyć" pokazała Katarzyna Rosłaniec. Film walczy o nagrodę w konkursie polskich filmów fabularnych. Reżyserka jest na festiwalu w Krakowie po raz pierwszy ale już raz w 2013 roku otrzymała tu nagrodę za "Bejbi blues".

Na swoją wielką premierę czekał też Alex Chapay. Na konkurs "#63PL" nadesłano prawie sto filmów z całej Polski. Film "Jak?" Alexa został wyróżniony m.in. specjalną nagrodą od portalu Onet.

Dziś wieczorem w ramach festiwalu Netia Off Camera uroczystą premierę ma zrekonstruowany cyfrowo film Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz", a w sobotę poznamy zdobywcę Krakowskiej Nagrody Filmowej i zwycięzców Konkursu Polskich Filmów Fabularnych. Nagrody odbiorą także najlepsi aktorzy.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
  • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Pomoc | Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.