8 października 2017 / 19:45

Lidka z „Czterech pancernych”. Kulisy Sławy Małgorzaty Niemirskiej

- Człowiek może zagrać nie wiem co w teatrze, a dla ludzi jestem Lidką – mówi Małgorzata Niemirska, która debiutowała w 1964 roku w serialu „Czterej pancerni i pies”. Jej żywiołem jest teatr, a na swoim koncie ma prawie sto ról.

Telewizja

Dla wielu widzów niezmiennie jest Lidką z serialu „Czterej  pancerni i pies”.

- Na początku tego nienawidziłam. Dostawałam cholery, jak coś takiego mi mówiono. Bardzo długo nie oglądałam filmu. Dopiero parę lat temu zaczęłam na to patrzeć z perspektywy czasu, jak na przygodę dziecinną. To był bardzo dobrze zrobiony film – przyznaje Małgorzata Niemirska.

O roli Lidki mówi „aktorstwo instynktowne”.

- Ja nic nie umiałam. Miał przecież 16 lat! – śmieje się aktorka i dodaje: – Ale nie mówmy już o „Pancernych”, bo znowu będzie film o nich.

Ostatnią rolą aktorki w filmie fabularnym jest rola matki w filmie „Moje córki krowy", która była sporym wyzwaniem. Przez większość czasu na ekranie Niemirska gra kobietę pogrążoną w śpiączce.

Teatr

Żywiołem Małgorzaty Niemirskiej jest scena teatralna. Wliczając teatr telewizji, ma na swoim koncie niemalże sto ról. Przez całą karierę związana była z dwiema stołecznymi scenami: Teatrem Studio i  Teatrem Dramatycznym, w którym obecnie jest w obsadzie kilku spektakli.

- To jest wyjątkowe zjawisko jako człowiek. Jest piekielnie inteligentna, błyskotliwa i potrafi rozładować najbardziej traumatyczną sytuację. Życzę każdemu, żeby mógł się z nią spotkać. Nawet nie w pracy, a może głównie nie w pracy, tylko poza nią, i rozmawiać – mówi Mariusz Wojciechowski, aktor.

Małżeństwo

Małgorzata Niemirska była dwukrotnie zamężna. Po nieudanym pierwszym małżeństwie związała się z Markiem Walczewskim. Ich ślub był głośny w środowisku, bo gdy się poznali Walczewski był mężem Anny Polony. Jednak to związek z Niemirską okazał się trwały. Razem nie tylko żyli, aż do śmierci Walczewskiego osiem lat temu, ale i wielokrotnie partnerowali sobie na scenie.

- Bardzo ważną rzeczą jest dla mnie miłość. Zawsze się nią kierowałam. To jest największa siła i motor dla mnie, który prowokuje do rzeczy wspaniałych i tragicznych . Albo jakiś piorun trzaśnie w ludzi i nie ma odwrotu, albo trzeba sobie dać spokój – przyznaje Niemirska.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Wspaniała kobieta i niezwykła aktorka :)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.