17 kwietnia 2013 / 20:00

Lechosław Gapik skazany za molestowanie pacjentek

Do tej pory był bardzo rozmowny. Gdy rozpoczynał się jego proces, mówił dziennikarzom, że wreszcie będzie mógł oczyścić się z oszczerczych zarzutów naszych reporterów. Mimo żelaznych dowodów - miedzy innymi nagrań z jego gabinetu - nigdy nie przeprosił skrzywdzonych przez siebie kobiet. Kilka dni temu zapadł długo oczekiwany wyrok w sprawie poznańskiego seksuologa.

Pierwszy program demaskujący jednego z najbardziej utytułowanych polskich seksuologów opublikowaliśmy trzy lata temu. Ujawniliśmy, że profesor uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu Lechosław Gapik ma dwa oblicza. Niekwestionowany autorytet w dziedzinie psychologii klinicznej i hipnoterapii, odmieniający przez wszystkie przypadki słowa „etyka” i „odpowiedzialność” - za zamkniętymi drzwiami prywatnego gabinetu wprowadzał swoje pacjentki w stan półhipnozy, a następnie je obmacywał.

Wyrok był szokiem dla środowiska. Także dla tych lekarzy i psychologów, którzy od początku odcięli się tego, co robi ich kolega, usuwając go z władz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.

Jednak część seksuologów do końca stała murem za swoim kolegą. Dzięki temu prof. Gapik nadal dzielił się na konferencjach naukowych refleksjami na temat zawodowej etyki, a branżowe pismo nawet tuż przed wyrokiem publikowało artykuły Gapika, w których profesor naukowo próbował uzasadnić swoje postępowanie.

Profesor Lechosław Gapik już po realizacji reportażu złożył rezygnację z członkostwa Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego. W piśmie zaznaczył jednak, że nadal nie przyznaje się do winy i zapowiada walkę o zmianę wyroku w sądzie drugiej instancji.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Cytat: „lekarz nie ma sobie nic do zarzucenia. Tłumaczy, że posługuje się "autorską formą terapii behawioralnej", polegającej na wprowadzaniu pacjenta w stan relaksu, a następnie stosuje zabieg "polegający na terapeutycznym oddziaływaniu słownym połączonym z sugestywnym dotykiem". ---przypominam sobie psychoterapeutę Andrzeja Samsona,... rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.