13 stycznia 2018 / 19:50

Jest ciężko chory. Pomaga innym

- Moja nadzieja na wyzdrowienie wygasła – mówi Łukasz Berezak. Chłopiec chce pomagać jednak tym, dla których nadzieja na powrót do zdrowia jeszcze jest. Łukasz to najsłynniejszy wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zrobiło się o nim głośno, gdy miał 10 lat. I chociaż sam potrzebował pomocy, wyszedł na ulicę, by kwestować na rzecz innych.
Łukasz Berezak poruszył serce Jurka Owsiaka cztery lata temu, podczas 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Dla mnie już nie ma ratunku, więc chciałbym pomagać tym, dla których jeszcze jest nadzieja – mówił wtedy 10-letni chłopiec.

Dojrzałość, dobroć i szczerość Łukasza zmotywowały Jurka Owsiaka i jego ludzi do działania. Dwa dni po finale zorganizowali specjalny koncert dla chłopca.

- To było spełnienie jednego z marzeń Łukasza. On bardzo chciał poznać Jurka Owsiaka – wspomina Mariusz Berezak, ojciec chłopca.

Mama Łukasza przypomina sobie, że dzień przed koncertem zadzwonił do niej teść. Poinformował ją, że w telewizji powiedzieli, że przyjeżdża do nich szef WOŚP.

- Odpowiedziałam, że pewnie coś źle usłyszał. Wtedy kazał mi włączyć telewizor. Włączyłam, zobaczyłam Jurka Owsiaka ze zdjęciem swojego syna i usłyszałam okrzyk Jurka: „Łukasz, jutro jesteśmy u ciebie” – opowiada Izabela Berezak.

Choroba Łukasza

Łukasz to bardzo chory chłopiec.

- Wszystko zaczęło się od choroby Leśniewskiego i Crohna. Później to już były tylko powikłania, ale każde powikłanie, to jest nowa choroba. Na drugim miejscu jest kamica nerkowa, która dokucza mi w straszny sposób. A na pierwszym miejscu są omdlenia. One są związane z sercem– wylicza Łukasz a jego mama dodaje: - Zaburzenie pracy rytmu serca. Nadciśnienie tętnicza. Kamica nerwowa. Osteoporoza - notoryczne pękanie kości. W tej chwili doszły problemy endokrynologiczne i laryngologiczne, i Łukasz może mieć problemy ze słuchem.

Chociaż nie jest to łatwe, chłopiec stara się normalnie funkcjonować, poznawać świat. W tym roku skończy 15 lat. Jest uczniem drugiej klasy gimnazjum, ale uczy się w domu. Ma indywidualny tok nauczania.

- Łukasz jest bardzo ambitny. Wszystko, co robi, stara się robić bardzo precyzyjnie. Chce pokazać, że można na nim polegać – mówi mama Łukasza a tata dodaje, że jego syn nie lubi pokazywać swoich słabości.

- Chce, żeby każdy traktował go jak normalnego, zdrowego chłopaka. Nie chce żeby nikt nad nim się użalał. Uważa, że ludzie mają swoje problemy, on im nie chce dokładać następnych – tłumaczy Mariusz Berezak.

Wolontariusz od lat

W tym roku Łukasz Berezak zgromadził na aukcję WOŚP sporo cennych przedmiotów.

- Mam koszulki z autografami Roberta Lewandowskiego, Rafała Sonika, Martyny Wojciechowskiej. Mam też piłkę Kuby Błaszczykowskiego, którą wygrałem w konkursie i również postanowiłem oddać na licytację. Mam płytę Michała Szpaka z autografem i koszulki od Jurka Owsiaka – wylicza Łukasz.

To już kolejna, orkiestrowa aukcja organizowana przez Łukasza. W Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy chłopak wciągnął się sześć lat temu. Od tamtej pory pomaga innym, choć sam wymaga wsparcia.

- Moja nadzieja na wyzdrowienie wygasła. Kiedyś myślałem, że pomoże mi leczenie biologiczne, które nie powiodło się w zeszłym roku. Wtedy ten najmniejszy płomyczek nadziei we mnie zgasł. Już nie wierzę, że będę zdrowy – mówi Łukasz.

Coroczną akcję może wspierać każdy, do czego serdecznie Was zachęcamy. 26 Finał WOŚP już w niedzielę 14 stycznia. W tym roku orkiestra gra na rzecz wyrównywania szans w leczeniu noworodków.

 

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

bardzo elokwentny chłopak

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Brawo dla chłopaka a wstyd dla wszystkich "celebrytów i gwiazd" chłopak oddaje to co jest dla niego najcenniejsze - hobby, a np. Lewandowscy tandetny bilet na mecz czy na jakiś obóz treningowy wstyd wam i wam podobnym. Prawdą pozostaje teza że najwięcej daj Ci którzy mają najmniej.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Wspanialy chlopak,jaki madry i wogole cudowny .duzo zdrowia jemu zycze.pewnie wyzdrowieje jeszcze,medycyna idzie do przodu .wspanialy czlowiek

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Brawo Lukasz duzo zdrowia

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         Pomoc | Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.