Pensjonat stworzony przez ojca Palecznego w niczym nie przypomina noclegowni dla bezdomnych. Pensjonariusze mają tu barek z kinem domowym, jacuzzi, solarium.

Ksiądz budzi ogromny respekt wśród swoich pensjonariuszy.

- Żeby to wszystko wyglądało, jak wygląda trzeba było wiele wysiłku i walki – mówi ojciec Bogusław Paleczny, kamilianin. – Czasem kogoś zamykaliśmy pod prysznicem, a on się tylko ochlapał. Teraz mamy tu instrukcję obsługi łazienki. Pokazujemy, jak się mają myć i dlaczego trzeba dbać o higienę. Ojciec Paleczny od 20 lat pomaga bezdomnym. Żywi, leczy i wyprowadza z bezdomności. W ciągu ostatnich 2 lat udało mu się znaleźć dom dla 40 podopiecznych.

Bogusław Paleczny poczuł powołanie w wieku 29 lat. Kiedy w 1988 roku przyjechał do Warszawy i zobaczył dziesiątki bezdomnych na dworcu postanowił im pomóc. Zorganizował protest, podczas którego wywalczył dla bezdomnych dom. Remontował go wspólnie z bezdomnymi.

By spłacić ogromny kredyt przez dwa i pół roku ojciec Paleczny zbierał pieniądze w Stanach Zjednoczonych. A ponieważ jest uzdolniony muzycznie postanowił zarabiać koncertując w kościołach i sprzedając swoje płyty.

W Stanach Zjednoczonych zarobił na spłatę kredytu i remont budynków. Wrócił do swoich bezdomnych.

- Kiedyś zdarzyło mi się prowadzić mszę świętą i na plecach poczułem wszy- mówi ojciec Paleczny. – Złapałem je od bezdomnego na dworcu. Chciałem te wszy w szybki sposób wytruć i sam się zatrułem. Pamiętam, leżałem w wannie pół przytomny i piłem mleko. Aż mi przeszło.

Ojciec ma wiele planów na przyszłość. Chce, żeby wszystko, co robi było najlepsze i najnowocześniejsze. Obecnie buduje dla swoich podopiecznych szpital z prawdziwego zdarzenia.

- To będzie bardzo futurystyczny szpital – mówi ojciec Bogusław. – Na salę chorych, w niedzielę ksiądz będzie wyjeżdżał windą razem z całym ołtarzem. Oczywiście, w oprawie muzycznej.

W ośrodku O.Palecznego pobyt bezdomnego kosztuje 350 zł miesięcznie, to najniższa stawka w warszawskich noclegowniach, a komfort porównywalny do komfortu sanatorium. Jakie jeszcze niebanalne inicjatywy podejmuje o. Paleczny – oglądaj Uwagę w sobotę.

Dodaj komentarz