28 kwietnia 2013 / 19:45

Artysta bez cenzury

Namalował ponad pięć tysięcy obrazów. Jak twierdzi kocha to, co robi i dzięki temu tworzy coraz lepsze prace. Edward Dwurnik to jeden z najbardziej płodnych polskich artystów. Skończył właśnie 70 lat i z dużą szczerością opowiada o swojej słabości do kobiet, alkoholu i szybkich samochodów.

Widoki różnych miast, polskich i zagranicznych to najbardziej znane prace Edwarda Dwurnika. Można je kupić w prywatnych galeriach w prawie każdym większym mieście w Polsce, a także za granicą. Ceny obrazów olejnych zaczynają się od 4 tysięcy złotych. O połowę tańsze są prace na papierze.

- Kupić jego obraz, to kupić coś, co ma markę. Pozycja Dwurnika jest taka, że już nikt nim nie zachwieje. Może być tylko drożej – mówi Janina Górka-Czarnecka, właścicielka galerii sztuki ARTEMIS.

Z humorem i ironią ukazuje polską rzeczywistość od czasów PRL-u do dziś. Zaangażowanie społeczne demonstrował w stanie wojennym malując obrazy przedstawiające zamieszki robotników z milicją i wojskiem. Od 1982 roku, gdy prace Dwurnika wybrano do jednej z ważniejszych wystaw światowych Dokumenta, kariera artysty nabrała rozpędu.

- Obraz dobry jest wtedy, kiedy ja go namaluję. Kocham dużo malować, dlatego, że to jest rodzaj hazardu, bo chcę namalować jak najwięcej, chce namalować więcej niż Picasso – mówi artysta.

Przez 37 lat żoną artysty była Teresa Gierzyńska. Poznali się podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych i przez lata pracowali razem. On malował, ona utrzymywała kontakty z galeriami i dokumentowała twórczość męża.

- Od początku wiedziałam, że obcuję z wielkim artystą. Często byłam zbulwersowana, ale to były rzeczy, które widziałam pierwszy raz. Kilkadziesiąt prac ma rewelacyjnych, z własnymi wynalazkami formalno-plastycznymi, rozwiązaniami, których wcześniej nikt nie używał – opowiada Teresa Gierzyńska.

W muzeum narodowym w Krakowie można oglądać wystawę wczesnych prac artysty. Znawcy sztuki wybrali 150 obrazów i nadali wystawie tytuł Obłęd.

Wedlug Zofii Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie z obrazów Dwurnika więcej można się dowiedzieć o życiu w Polsce lat 70 i 80 niż z wielu artykułów czy książek.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Ciekawa osobowość. Miło się go słucha.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Prawdziwy artysta

   Musi być dobrym człowiekiem,ponieważ wszystko brzmiało w nim szczerze podczas wywiadu.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     Pomoc | Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.