13 grudnia 2017 / 19:50

15-latek potrącony w drodze do domu, sprawca zatrzymany. "Syn leżał i się wykrwawił"

15-latek ginie, potrącony przez rozpędzonego kierowcę. Sprawca ucieka z miejsca wypadku, ruszają poszukiwania. Rodzice chłopaka apelują w internecie, a potem w UWADZE! o pomoc w namierzeniu kierowcy, wyznaczają wysoką nagrodę. W końcu policja zatrzymuje sprawcę. - Widział ktoś, jak jeździł cały dzień po pijanemu - mówi ojciec chłopaka.

- Wjechał na chodnik i potrącił syna od tyłu. Wjechał mu w plecy - mówi Robert Predel, ojciec zmarłego Sebastiana. - Syn leżał i się wykrwawił. Normalny człowiek by się zatrzymał, wezwał karetkę chociaż, a nie zostawić dziecko, żeby umarło - dodaje.

- Nie udzielił pomocy, uciekł... Człowiek potrąci zwierzę i się zatrzymuje, a tu jakaś bestia. To nie jest człowiek, normalny człowiek w życiu by się tak nie zachował - twierdzi matka chłopaka, Żaneta Predel.

Wypadek

27 października przed godziną 22 15-letni Sebastian wracał do domu po spotkaniu z kolegami, gdy nagle z zza zakrętu wyjechał rozpędzony samochód. W pewnym momencie kierowca stracił panowanie nad kierownicą, przejechał na przeciwległy pas ruchu i wjechał na chodnik, którym szedł 15-latek i uderzył prosto w niego. Chłopak upadł, a kierowca uciekł, nie udzielając Sebastianowi żadnej pomocy. 15-latek zmarł w szpitalu po tym, jak przy drodze znaleźli go sąsiedzi.

Robert Grzębkowski, mężczyzna, który pomagał potrąconemu 15-latkowi, wspomina, że nie było wiadomo, co dokładnie się wydarzyło. - Jego obuwie leżało przy ogrodzeniu sąsiada - mówi i pokazuje miejsce, w którym znaleziony Sebastian. - Nie mogliśmy określić wieku, dlatego że twarz miał we krwi. Nie wiedzieliśmy, czy ktoś go pobił, wyrzucił z samochodu, czy szedł, przewrócił się, uderzył głową - wspomina i zastrzega, że chłopak oddychał. - Zadzwoniliśmy szybko po karetkę - mówi.

Anna Grzębkowska, która znalazła chłopaka, szacuje, że gdyby kierowca nie uciekł z miejsca, ale od razu wezwał pomoc, udałoby się przyspieszyć akcję ratunkową o ok. 15 minut. - Może by to coś zmieniło, nie wiem... - mówi.

Lekarzom po przewiezieniu do szpitala, nie udało się uratować ciężko rannego chłopca. Sebastian zmarł nie odzyskując przytomności. Jego życie zostało przerwane, gdy snuł plany co do swojej dorosłości. Z matką rozmawiał o pracy mechanika i cukiernika, zawodu pana Roberta. - Mówi: "ja to chyba wolałbym być cukiernikiem, bo to taka fajna praca" - wspomina pani Żaneta i dodaje: - Syn miał plany, a tu raptem jednego dnia wszystko przekreślone.

Poszukiwania

Zaraz po wypadku rozpoczęły się poszukiwania kierowcy, który potrącił chłopaka. Działały nie tylko policja i prokuratura, ale także rodzina, która za wskazanie sprawcy wypadku wyznaczyła wysoką nagrodę.

- Zabezpieczono niewielką ilość śladów kryminalistycznych. Ta ilość śladów wskazywała na to, iż sprawca mógł się poruszać pojazdem z tzw. orurowaniem i takiego pojazdu od początku poszukiwali funkcjonariusze policji - mówi Marcin Saduś rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

- W przypadkach, kiedy mamy do czynienia z wypadkami, gdzie osoba ucieka z miejsca zdarzenia, bardzo często pojawia się kilka wątków, hipotez, które możemy sobie postawić - zauważa Sylwester Marczak, rzecznik prasowy komendanta stołecznego policji. - To są hipotezy związane z możliwością kierowania pod wpływem alkoholu, kierowania pojazdem przez osobę, która nie ma uprawnień do kierowania tym pojazdem. To mogą być te przyczyny, dla których osoba oddaliła się z miejsca zdarzenia - mówi.

Prywatne śledztwo

Rodzice Sebastiana poruszyli niebo i ziemie, aby odnaleźć człowieka, który potrącił ich syna. W programie Uwaga! po Uwadze apelowali do sprawcy by sam zgłosił się na policję. Za wskazanie sprawcy wyznaczyli nagrodę 30 tys. zł.

- Mamy nadzieję, że sprawca poniesie karę, że ruszy go sumienie - mówiła w programie na żywo pani Żaneta.

- Ta sprawa była traktowana przez policjantów niezwykle honorowo. Zaangażowaliśmy naprawdę duże siły - wspomina Sylwester Marczak. - Duża rola rodziny, duża rola mieszkańców Nowego Dworu Mazowieckiego. To wszystko miało ogromny wpływ - podsumowuje.

- Szereg drobnych dowodów, które udało się zgromadzić, jak również zeznań, w tym zeznań jednego ze świadków, który pojawił się po emisji programów dotyczących tego zdarzenia, pozwolił nam na wytypowanie i odnalezienie pojazdu, którym poruszał się sprawca - podkreśla Marcin Saduś.

- Widział ktoś, jak jeździł cały dzień po pijanemu. Ja to zgłosiłem na policję. Okazało się, że to akurat ten człowiek - wspomina pan Robert. - Prowadziliśmy dochodzenie na własną rękę, żeby odpowiedział za to, co zrobił - mówi pani Żaneta.

Rodzice Sebastiana sami odnaleźli monitoring na którym widać poszukiwany samochód oraz sprawcę wypadku. Okazuje się, ze osiem minut przed potrąceniem chłopca sprawca zakupił piwo w pobliskim nocnym sklepie. - Wchodzi do sklepu, wychodzi z czteropakiem piwa, później jakiś pan do niego podchodzi i razem odjeżdżają - opisuje nagranie pani Żaneta.

Zatrzymany na lotnisku

Monitoring zarejestrował jak samochód kierowany przez Łukasza K. rusza w kierunku miejscowości gdzie kilka minut później doszło do tragedii.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że w momencie potrącenia w pojeździe był tylko i wyłącznie Łukasz K., jak również wiedzy o wypadku nie miał nikt inny poza Łukaszem K. - twierdzi Sylwester Marczak, a Marcin Saduś dodaje, że policja ustaliła prawdopodobny okres, kiedy mężczyzna powróci do Polski. - Osoba została zatrzymana na lotnisku, doprowadzona, trafiła do aresztu policyjnego. Ten areszt policyjny zmieni na areszt śledczy - zapowiada.

- Jest to osoba, która nigdy wcześniej nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami, jak również jest to osoba, która w przeszłości dopuszczała się przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Podejrzany poruszał się w stanie nietrzeźwości, będąc uprzednio karanym za takie same przestępstwa - mówi Sylwester Marczak.

- Podejrzany w dniu zdarzenia uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, w trakcie którego spożył niewielką ilość alkoholu. W momencie, gdy skończył się alkohol, udał się pożyczonym pojazdem do sklepu celem zakupu dalszego alkoholu - relacjonuje ustalenia prokurator i dodaje, że do wypadku doszło w drodze powrotnej na spotkanie. - Z naszych ustaleń wynika, że wrócił on do znajomych, z którymi uprzednio spędzał czas - mówi i dodaje, że za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym kara wynosi do ośmiu lat pozbawienia wolności, a w chwili, gdy sprawca ucieka z miejsca, jest to 12 lat pozbawienia wolności.

- Nie wybaczę mu do końca życia - mówi matka Sebastiana.

Sam prosił o areszt

Sąd w Nowym Dworze Mazowieckim aresztował Łukasza K. na trzy miesiące. Według naszych informacji na posiedzeniu decydującym o jego przyszłości oskarżony o spowodowanie wypadku śmiertelnego sam prosił sędziego o areszt.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu
 • Udostępnij komentarz w:
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
~Gość

Wkoncu sie wyjasnilo zeby on tak zginol jak ten chlopiec

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   ~Gość

   Oby zgnił w pudle współczuje rodzicom masakra

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     ~Gość

     Takie zdarzenia nie powinny mieć nigdy miejsca. Nie potrafię wyobrazić sobie bólu jaki przechodzą rodzice, ale podejrzewam, że jest przeszywający na wylot 100 razy serce, umysł i duszę. Pan Bóg wystawia nas na próby powodując różne tragedie po to, aby po pewnym czasie być silniejszym, wyrozumialszym, spokojniejszym. Każde zdarzenie... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       ~Gość

       Wspolczuje Rodzicom bardzo male sa wyroki za takie wykroczenia 12lat Dozywocie i Ciezka Praca Powinno sie zmienic Wyroki sadu

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         ~Gość

         Tacy bandyci powinni mieć karę śmierci a nie lata do odsiadki Co to jest śmierć za śmierć

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           ~Gość

           Dokladnie tydzień temu byłam świadkiem takiegi samegi zdarzenia. 5 grudnia ok godziny15.30 pijany kierowca wjechał od tyłu i pidciął mojego 18-letniego syna. Na szczęście oprócz zdrapań i potluczeń nic mu się nie stało. Kolega syna id razu wytypował sprawcę. To tutejszy miejscowy pijaczek który ma zwyczaj prowadzić po pijaku. Moja... rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             Pomoc | Zasady forum
             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.