Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45

Reportaże

Kto rządzi częstochowskim szpitalem?
Wszechmocny medyczny kartel ma większy wpływ na działanie Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie niż dyrektor placówki. Kto go założył? Dlaczego dba on głównie o interesy lekarzy? I dlaczego, póki co, jest nie do rozbicia?
wiecej »
Dramat mężczyzny zamkniętego w kobiecym ciele
Od 49 lat żyje w klatce, którą jest jego własne ciało. Jacek Grudkowski funkcjonuje i zachowuje się jak stuprocentowy mężczyzna, ale prawnie i biologicznie wciąż jest kobietą. Jego życie to pasmo walk o zrozumienie, akceptację i bycie w zgodzie z sobą. Takich osób, jak on, jest w Polsce dużo więcej. I choć ich sytuacja społeczna powoli się poprawia, to wciąż zmagają się z odrzuceniem przez rodzinę i przyjaciół, z nieprzychylnymi lekarzami i nieprzyjaznymi przepisami prawa.
wiecej »
Kulisy Sławy Waldemara Marszałka
Ogromna odwaga, talent sportowy i niezwykłe umiejętności techniczne. Na to, co kiedyś osiągnął w pojedynkę dziś pracują cale zespoły. 6-krotny mistrz świata, 27 razy stawał na podium na świecie i w Europie, 40 razy był mistrzem Polski w sportach motorowodnych.
wiecej »
Kornel Morawiecki – człowiek wolności
Założyciel Solidarności Walczącej i legenda podziemia w stanie wojennym. Ścigany przez bezpiekę, aż sześć lat ukrywał się przed aresztowaniem. W PRL-u walczył o obalenie komunizmu, ale nie został dopuszczony do obrad Okrągłego Stołu. Był i wciąż jest przeciwnikiem planu Balcerowicza. W UWADZE! - człowiek wolności - Kornel Morawiecki.
wiecej »
Absurdalna decyzja ZUS-u
Absurdalna decyzja ZUS-u18 lipca 2014 19:50
Czy można odmówić wypłaty odszkodowania za śmierć w wyniku wypadku a jednocześnie podnieść składkę ubezpieczenia za wypadek przy pracy? Okazuje się, że tak, przynajmniej w Częstochowie. Urzędnicy tamtejszego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówili żonie kierowcy MPK, napadniętego przez pasażera, wypłaty odszkodowania. Jednocześnie pracodawca zmarłego kierowcy musi płacić wyższe składki ubezpieczeniowe za wypadek przy pracy…
wiecej »
Przemoc sposobem na efektywny trening?
Szarpanie, wbijanie w ciało paznokci, policzkowanie - takie metody podczas treningów akrobatyki miała stosować Brygida S. I choć sprawa trafiła do prokuratury, a ta, potwierdziła, że trenerka używała przemocy, postępowanie umorzono. Prokuratorzy stwierdzili, że zachowanie trenerki związane było bądź z wykonywanymi przez pokrzywdzone ćwiczeniami, bądź ich wyglądem, a zatem aspektami, niezbędnymi do zdobywania najwyższych miejsc na zawodach. Szokujące jest również to, że środowisko akrobatów przynajmniej od 10 lat wiedziało o metodach trenerki, ale milczało.
wiecej »
Jak powinna wyglądać opieka nad rodzicami?
Ludziom starszym, zwłaszcza najbliższym należy pomagać – wie o tym każde dziecko. Choć w kodeksach próżno szukać listy obowiązków dotyczących koniecznej, codziennej pomocy podupadłym na zdrowiu rodzicom, większość starszych ludzi może liczyć na wystarczającą opiekę tych, których nie tak dawno sami wychowali. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn dzieje się inaczej – powinni zareagować wszyscy, którzy widzą ludzkie nieszczęście. Powinni.
wiecej »
Życie z nową twarzą
Życie z nową twarzą15 lipca 2014 19:50
29-letnia Joanna, której pięć miesięcy temu lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepili twarz, jest już w domu i powoli wraca do normalnego funkcjonowania. Dziennikarzom UWAGI! opowiedziała o swoim nowym życiu po przeszczepie.
wiecej »
Ofiara gwałtu: wmawiano mi, że to moja wina
Ofiary gwałtu znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji: jeśli chcą, by sprawca przestępstwa poniósł karę, muszą wiele razy ze szczegółami opowiadać policjantom, prokuratorom i sędziom o tym, o czym chciałyby jak najszybciej zapomnieć. Pewnie z tego powodu, według badań, ponad połowa zgwałceń nie jest nigdy zgłaszana organom ścigania. Wydawałoby się, że służby państwa powinny w tej sytuacji robić wszystko, by ofiary, które zdecydują się opowiedzieć o swoich przeżyciach, nie żałowały swojej decyzji.
wiecej »
Kulisy Sławy Katarzyny Figury
Kulisy Sławy Katarzyny Figury13 lipca 2014 19:45
Chociaż ma trudny charakter i jest bardzo wymagająca, to wszyscy cenią ją za wrodzony talent i seksapil. W jej życiu było wiele wspaniałych ról, kilka skandali i dużo zakrętów. Kiedy zdecydowała się opowiedzieć o przemocy w swojej rodzinie, w mediach zawrzało. A ona zaczęła tym samym nowy etap w życiu.
wiecej »
Wycięli zdrowe drzewa
Wycięli zdrowe drzewa12 lipca 2014 19:45
Decyzje związane z wycinaniem zdrowych drzew zawsze budzą wątpliwości. W sercu Bieszczad – w Ustrzykach Dolnych, kilka miesięcy temu wycięto 31 zdrowych starych drzew. Dlaczego?
wiecej »
Czy uda jej się wyjść z choroby?
Choroba Olgi zaczęła się 10 lat temu, gdy była jeszcze nastolatką. Chciała być szczupła jak jej koleżanki, ale odchudzanie, nie wiadomo kiedy, zamieniło się w anoreksję. Obecnie dziewczyna ma 21 lat i jest tak wyniszczona, że nie ma siły walczyć z chorobą.
wiecej »