"Pierwszą umowę podpisałem w bluzie i czapce"

TVN UWAGA! 230043
Mateusz Mach to człowiek, którego uznaje się za jednego z najmłodszych milionerów świata. Ma dopiero 19 lat, a jego firma już teraz warta jest ponad 2 mln złotych. Jego aplikacja ułatwia życie głuchoniemym, a pomysł na nią zawiódł go z Lęborka na prestiżowe studia w Abu Dhabi.

Mateusz Mach jest studentem pierwszego roku ekonomii i mieszka w Abu Dhabi. Położony w stolicy Zjednoczonych Emiratów arabskich uniwersytet jest filią uczelni amerykańskiej. Mateusz zdobył tu stypendium dzięki międzynarodowej maturze oraz aplikacji na smartfony dla osób głuchych, którą napisał jeszcze w liceum. Komunikator używa animacji amerykańskiego języka migowego.

Nauczyciele - inspiratorzy

Mateusz urodził się i wychował w niewielkiej miejscowości Mosty obok Lęborka na Pomorzu. Razem z cztery lata młodszym bratem był wychowywany głownie przez matkę - ojciec pracował za granicą. Mateusz od początku nauki w szkole nie miał żadnych trudności i dodatkowo trenował pływanie. Uczył się również angielskiego w miejscowej prywatnej szkole językowej. Po latach nauki chłopak wpadł na pomysł aplikacji, którą zainteresował nauczyciela i właściciela szkoły, do której chodził. Ten zainwestował w interes ok. 100 tys. zł, a później razem z Mateuszem zostali wspólnikami.

- Zawsze inspirował mnie Bill Gates - mówi chłopak i dodaje, że już w codziennym życiu pasję pomógł znaleźć nauczyciel informatyki z podstawówki. - Pan Robert bardzo mocno się przyczynił, że cały czas się rozwijam w sektorze nowych technologii - mówi Mateusz.

- Znam go odkąd miał siedem lat - mówi Piotr Polański, nauczyciel angielskiego, z którym spółkę tworzy teraz Mateusz Mach. Jak dodaje, po raz pierwszy o pomyśle młodego człowieka usłyszał, gdy ten miał 17 lat. - Następne dwa lata spędziliśmy wspólnie nad tym projektem, który dziś nazywa się Five - mówi.

- Pierwszą umowę podpisałem w bluzie i w czapce. Nie wiem, czy byłem traktowany poważnie. Mam nadzieję, że tak, inaczej inwestor by nam nie zaufał - wspomina dziś Mateusz Mach.

"Było tylko, że on te miliony ma w gotówce"

Spółka Mateusza i jego nauczyciela angielskiego zyskała kolejnego inwestora i dziś nad udoskonaleniem aplikacji pracuje kilkanaście osób. Programowanie i obsługa techniczna zostały zlecone niezależnej firmie, której siedziba mieści się w parku technologicznym w Poznaniu. - Bardzo fajnie, że w Polsce są tacy ludzie, którzy chcą stworzyć coś i zmieniać świat - mówi Jacek Knaflewski, dyrektor IT Generator.

Bardzo pozytywnie aplikację Mateusza oceniają działacze organizacji na rzecz osób głuchych i niedosłyszących. Tak jak Paweł Rosik z Fundacji UPS!, który z niecierpliwością czeka na polską wersję językową tego komunikatora. - Nie każdy głuchy dobrze pisze w języku polskim. Piszą charakterystycznie skrótowo - tłumaczy Paweł Rosik, prezes Fundacji UPS!. Według niego aplikacja znacznie upraszcza komunikację.

Aplikacja stworzona przez Mateusza Macha jest wyceniana na 2 mln złotych. Dzięki niej znalazł się na liście najbardziej obiecujących młodych biznesmenów, utworzonej przez magazyn Forbes. - Jak zaczęli go tytułować milionerem, to zaczął mieć same problemy - mówi mama Mateusza Grażyna Mach. - Nikt nie wchodził w szczegóły. Było tylko, że on te miliony ma w gotówce. Tak to ludzie odbierali - dodaje.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zamówili meble i zaczęły się problemy. „Pani A. zapłaci, żeby ten program nie był emitowany”

Zamówili meble i zaczęły się problemy. „Pani A. zapłaci, żeby ten program nie był emitowany”

Czy panią Martę można było uratować? „Nawet nie włączyli sygnałów w karetce”

Czy panią Martę można było uratować? „Nawet nie włączyli sygnałów w karetce”

Miał ponad 3 promile alkoholu i kierował autem. Świadkowie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Miał ponad 3 promile alkoholu i kierował autem. Świadkowie zatrzymali nietrzeźwego kierowcę

Piekło 5-letniego Piotrusia. „Biła go po twarzy i szarpała”

Piekło 5-letniego Piotrusia. „Biła go po twarzy i szarpała”

Po czterech latach odzyskała córkę. „Sprawiedliwość wygrała”

Po czterech latach odzyskała córkę. „Sprawiedliwość wygrała”

Oceń stan szkolnej toalety, pobierz dokument!

Oceń stan szkolnej toalety, pobierz dokument!

Komfort czy koszmar? Jaki jest stan szkolnych toalet?

Komfort czy koszmar? Jaki jest stan szkolnych toalet?