Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Domy Karola Wojtyły
6 kwietnia 2005 16:45
Krakowskie mieszkania Karola Wojtyły. W ciągu spędzonych w Krakowie 40 lat miał ich kilka. Nie przywiązywał wagi do mebli, wygód. Wszystkie jego mieszkania były małe, skromne, tymczasowe.
Wadowice, Kraków, Rzym. Trzy papieskie miasta. W Krakowie Karol Wojtyła spędził blisko połowę swego życia. Przyjechał tu w 1938 r., zaraz po maturze. Razem z ojcem zamieszkał w dwóch małych pokoikach z kuchnią na niskim parterze, niemal w suterenie, w rodzinnym domu matki przy ulicy Tynieckiej 10, nad Wisłą. Karol Wojtyła stracił matkę, gdy miał 9 lat. Starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, zmarł w 1932 r. na szkarlatynę, którą zaraził się od pacjentki. Ojciec i syn zostali sami.

Przyjaciel Karola Wojtyły, ks. Adam Boniecki, dziś redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", odnotował w "Kalendarium życia Karola Wojtyły": "Mieszkali bardzo skromnie. Karol Wojtyła senior był człowiekiem wielkiej delikatności. Z synem łączyła go głęboka przyjaźń. Zajmował się prowadzeniem domowego gospodarstwa. Bywało, że reperował synowi buty. Karol junior robił zakupy, przynosił przydziałowe jedzenie, najczęściej był to groch".

18 lutego 1941 r. Karol Wojtyła senior zmarł nagle. Śmierć ojca stała się przełomem w życiu przyszłego papieża. Wcześniej wahał się, czy poświęcić się karierze aktorskiej, czy zostać księdzem. W 1941 r. wstąpił do seminarium. Długo nie potrafił jeszcze wrócić do domu, w którym mieszkał z ojcem. Przeprowadził się do przyjaciół z konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego, państwa Kydryńskich, którzy mieszkali w kamienicy przy ulicy Felicjanek 10, niedaleko Wawelu.

Mieszkał tam siedem miesięcy. Potem wrócił na Tyniecką. Ale już w sierpniu 1944 r., z polecenia ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Adama Sapiehy, przeniósł się do pałacu arcybiskupiego przy ul. Franciszkańskiej. To właśnie z okna tego budynku prowadził rozmowy z młodzieżą podczas swoich papieskich wizyt w Krakowie.

Seminarium ukończył dwa lata później. Po pobycie na studiach w Rzymie i roku spędzonym we wsi Niegowić pod Bochnią, gdzie był wikarym, powrócił do Krakowa. Został wikarym w położonym blisko dworca PKP kościele św. Floriana. W 1951 r. przełożeni księdza Wojtyły z krakowskiej kurii, uznając jego wybitne zdolności naukowe, zalecili mu poświęcenie się dalszym studiom. Karol Wojtyła przeprowadza przewód habilitacyjny, wykłada filozofię. A w 1958 r. zostaje najmłodszym polskim biskupem. Przeprowadza się do skromnego mieszkania w należącej do kurii gotyckiej kamieniczce przy Kanoniczej, tuż u stóp Wawelu.

W pierwszym krakowskim domu Karola Wojtyły przy Tynieckiej mieszka dziś Dorota Bielatowicz. Podczas ostatniej pielgrzymki w 2002 r. Jan Paweł II zażyczył sobie zobaczyć dom, w którym mieszkał razem z ojcem. Ze swojego papamobile pozdrowił dzisiejszych mieszkańców. Pani Dorota pokazuje film wideo, na którym całuje jej syna. Ten film to dla niej najcenniejsza pamiątka. Oglądając go dziś nie potrafi powstrzymać łez.
Oceń artykuł
 
50%50%
 

Zobacz również

Uporczywe nękanie
Uporczywe nękanie29 lipca 2014 19:50
Stalking, czyli uporczywe nękanie. Dziś w UWADZE! historia sekretarki z Sosnowca nękanej telefonicznie w pracy. Mimo że zgłosiła sprawę policji i wszczęto śledztwo, sprawca nie został ukarany.
więcej »
Lekarz: to była permanentna reanimacja
Dramat państwa Kubackich rozgrywał się na ich oczach. Przez dwa tygodnie patrzyli, jak stan zdrowia ich trzyletniej córki Oli pogarsza się, a lekarze ze szpitala w Częstochowie nie mogą pomóc dziecku. Rodzice starali się o przewiezienie córki do Centrum Zdrowia Dziecka. Dopiero, gdy stan dziewczynki był krytyczny, lekarze wysłali dziecko karetką do Warszawy. Niestety dziewczynka zmarła.
więcej »
Kulisy Sławy Ani Starmach
Kulisy Sławy Ani Starmach27 lipca 2014 19:45
Od dziecka prymuska. Poukładana, zorganizowana, dobra uczennica. W przyszłości miała prowadzić galerię sztuki, której właścicielami są jej rodzice. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich, Ania Starmach postanowiła zostać kucharką. A kiedy udowodniła, że potrafi gotować - stała się wschodzącą gwiazdą kulinarną.
więcej »
3,5-miesięczne bliźnięta pobite przez ojca?
Ciężko pobity 3,5-miesięczny Denis walczy o życie w szpitalu w Katowicach. Lekarze utrzymują go w stanie śpiączki farmakologicznej. Jego siostra bliźniaczka Daria przebywa w szpitalu w Zabrzu. Jej stan jest lepszy niż brata choć także ma siniaki na ciele. Daria i Denis trafili do szpitali po tym, gdy lekarze z osiedlowej poradni stwierdzili, że chłopiec był maltretowany...
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/7822,news,1,domy_karola_wojtyly,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/7822,news,1,domy_karola_wojtyly,reportaz.html