Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Domy Karola Wojtyły
6 kwietnia 2005 16:45
Krakowskie mieszkania Karola Wojtyły. W ciągu spędzonych w Krakowie 40 lat miał ich kilka. Nie przywiązywał wagi do mebli, wygód. Wszystkie jego mieszkania były małe, skromne, tymczasowe.
Wadowice, Kraków, Rzym. Trzy papieskie miasta. W Krakowie Karol Wojtyła spędził blisko połowę swego życia. Przyjechał tu w 1938 r., zaraz po maturze. Razem z ojcem zamieszkał w dwóch małych pokoikach z kuchnią na niskim parterze, niemal w suterenie, w rodzinnym domu matki przy ulicy Tynieckiej 10, nad Wisłą. Karol Wojtyła stracił matkę, gdy miał 9 lat. Starszy o 14 lat brat Edmund, lekarz, zmarł w 1932 r. na szkarlatynę, którą zaraził się od pacjentki. Ojciec i syn zostali sami.

Przyjaciel Karola Wojtyły, ks. Adam Boniecki, dziś redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego", odnotował w "Kalendarium życia Karola Wojtyły": "Mieszkali bardzo skromnie. Karol Wojtyła senior był człowiekiem wielkiej delikatności. Z synem łączyła go głęboka przyjaźń. Zajmował się prowadzeniem domowego gospodarstwa. Bywało, że reperował synowi buty. Karol junior robił zakupy, przynosił przydziałowe jedzenie, najczęściej był to groch".

18 lutego 1941 r. Karol Wojtyła senior zmarł nagle. Śmierć ojca stała się przełomem w życiu przyszłego papieża. Wcześniej wahał się, czy poświęcić się karierze aktorskiej, czy zostać księdzem. W 1941 r. wstąpił do seminarium. Długo nie potrafił jeszcze wrócić do domu, w którym mieszkał z ojcem. Przeprowadził się do przyjaciół z konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego, państwa Kydryńskich, którzy mieszkali w kamienicy przy ulicy Felicjanek 10, niedaleko Wawelu.

Mieszkał tam siedem miesięcy. Potem wrócił na Tyniecką. Ale już w sierpniu 1944 r., z polecenia ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Adama Sapiehy, przeniósł się do pałacu arcybiskupiego przy ul. Franciszkańskiej. To właśnie z okna tego budynku prowadził rozmowy z młodzieżą podczas swoich papieskich wizyt w Krakowie.

Seminarium ukończył dwa lata później. Po pobycie na studiach w Rzymie i roku spędzonym we wsi Niegowić pod Bochnią, gdzie był wikarym, powrócił do Krakowa. Został wikarym w położonym blisko dworca PKP kościele św. Floriana. W 1951 r. przełożeni księdza Wojtyły z krakowskiej kurii, uznając jego wybitne zdolności naukowe, zalecili mu poświęcenie się dalszym studiom. Karol Wojtyła przeprowadza przewód habilitacyjny, wykłada filozofię. A w 1958 r. zostaje najmłodszym polskim biskupem. Przeprowadza się do skromnego mieszkania w należącej do kurii gotyckiej kamieniczce przy Kanoniczej, tuż u stóp Wawelu.

W pierwszym krakowskim domu Karola Wojtyły przy Tynieckiej mieszka dziś Dorota Bielatowicz. Podczas ostatniej pielgrzymki w 2002 r. Jan Paweł II zażyczył sobie zobaczyć dom, w którym mieszkał razem z ojcem. Ze swojego papamobile pozdrowił dzisiejszych mieszkańców. Pani Dorota pokazuje film wideo, na którym całuje jej syna. Ten film to dla niej najcenniejsza pamiątka. Oglądając go dziś nie potrafi powstrzymać łez.
Oceń artykuł
 
50%50%
 

Zobacz również

Dlaczego nikt nie zapobiegł tej tragedii?
Tragedia małej Nikoli rozpoczęła się niemal od razu po narodzinach. Gdy dziewczynka przyjechała do domu ze szpitala, matka zaczęła się nad nią znęcać. I robiła to codziennie do czasu, gdy na policję trafił sygnał o tym, co dzieje się w jej domu. Rodziców dziewczynki zatrzymano, a Nikola w ciężkim stanie trafiła na intensywną terapię szpitala w Legnicy. Jak dowiedzieli się reporterzy Uwagi! jeszcze będąc w szpitalu matka Nikoli zachowywała się w sposób, który zaniepokoił lekarzy. Inne instytucje nie uznały jednak sytuacji za alarmującą.
więcej »
Po samobójstwie ucznia
Po samobójstwie ucznia27 sierpnia 2014 14:23
Po kontrolach w sprawie samobójstwa ucznia - 15-letniego Kamila, wójt gminy Wołomin odwołał dyrektorkę szkoły w Duczkach.
więcej »
Warto pomagać!
Warto pomagać!26 sierpnia 2014 19:50
Nasz program, od początku swojego istnienia, wspiera Fundację TVN "nie jesteś sam". Przedstawiamy podopiecznych fundacji, którzy mężnie starają się znosić trudy codzienności walki z chorobą. To dzięki szczodrości oraz empatii naszym widzów ich codzienność jest jasna i optymistyczna. Dziś w UWADZE! reportaż o trzech dzielnych kobietach z Trójmiasta, które pierwszy raz przedstawiliśmy Państwu trzy lata temu.
więcej »
Gdzie leży granica pomiędzy konieczną na szkolnych lekcjach dyscypliną, a nękaniem uczniów przez nauczyciela? Między koniecznym ocenianiem osiągnięć w nauce, a czynieniem z „jedynki" narzędzia upokorzenia nastolatka? UWAGA! wraca do sprawy samobójczej śmierci nastolatka z gimnazjum w podwarszawskich Duczkach...
wiecej »
O co chodzi wójtowi?29 sierpnia 2014 19:50
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/7822,news,1,domy_karola_wojtyly,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/7822,news,1,domy_karola_wojtyly,reportaz.html