Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Listonosz czy kiosk ruchu?
21 stycznia 2005 19:35
Problem nieprzestrzegania praw pracowniczych dotyczy również Poczty Polskiej. Listonosze skarżą się m. in. na darmowa pracę w nadgodzinach i dźwiganie ciężarów poza dopuszczalną normę.
Listonosze twierdzą się, że oprócz roznoszenia listów, druków reklamowych i przekazów pocztowych, muszą jeszcze wykonywać tak zwane plany marketingowe, czyli np. sprzedawać towary.

– Kiedy się przyjmowałam do pracy jako listonosz, to byłam listonoszem, a nie kioskiem ruchu – mówi listonoszka. – U mnie wszystko można kupić, i podpaski, i kołdrę. A jak pani ma apetyt na zupkę, proszę, jaką pani sobie życzy?

Podobne skargi podnosi wielu innych listonoszy.

– Dyrekcja chciałaby żebyśmy byli raczej sprzedawcami z kiosku – mówi jeden z nich. – Ważniejszy jest handel i prenumerata niż roznoszenie listów.

Plany marketingowe narzucane są z góry. Jeśli listonosze nie mogą znaleźć klientów na proponowane towary, muszą je kupować sami.

Dyrekcja nie widzi w tym jednak żadnego problemu. Na te zarzuty odpowiada Jerzy Sygidus, rzecznik prasowy dyrekcji Okręgu Poczty w Poznaniu:

– Rynek jest trudny i dlatego firma musi się ratować. Wzbogacamy naszą ofertę o chociażby handel.

Listonosze, żeby nie stracić pracy, starają się wyrobić narzuconą przez kierownictwo normę. Zakładają obowiązkowo konta w Banku Pocztowym i najczęściej ubezpieczają na poczcie całą rodzinę.

Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu przeprowadziła kontrole w trzech urzędach. Ich wyniki potwierdziły zarzuty pracowników poczty. Stwierdzono rażące niedociągnięcia, m. in. nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji czasu pracy oraz brak ustalonych norm pracy. W związku z tym PIP w Poznaniu przygotowuje doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Przeczytaj także:

Traktowani jak maszyny

Niewolnik czy pracownik?

Powiedz NIE wyzyskowi

Szefowa sklepu Biedronki przed sądem

Łamanie praw pracowniczych

Pieniądze z "Biedronki"

Grand Press dla dziennikarzy TVN

Pozew przeciwko "Biedronce"

Nagroda Głównego Inspektora Pracy dla reporterki UWAGI!

Wygrałam z "Biedronką"!

W "Biedronce" kolejny skandal!

Rozmowa z Bożeną Łopacką, byłą pracownicą "Biedronki", która wygrała proces o odszkodowanie

Dzięki UWADZE! lepiej w "Biedronce"

Raport z kontroli sklepów sieci "Biedronka" w maju 2004r.

Co zmieniło się w "Biedronce"?

W Biedronce kontrola kontrolowana

"Biedronka" – dalszy ciąg śledztwa.

Współczesne obozy pracy
Oceń artykuł
 
100%0%
 

Zobacz również

Czy zazdrość była motywem okrutnej zbrodni?
Makabryczna zbrodnia w Chmielowie koło Tarnobrzega. 46-letni Włoch najpierw poderżnął gardło swojej 32-letniej żonie, a następnie próbował popełnić samobójstwo. Zrobił to na oczach ich czteroletniego syna.
więcej »
„Urząd zachował się bezdusznie”
Najpierw wielka osobista tragedia, potem zawodowe życie wali się w gruzy. Historia pana Adam, motorniczego z Wrocławia, pełna jest dramatycznych, smutnych doświadczeń. Jak trudno się w takich okolicznościach podnieść - zwłaszcza, gdy zamiast pomocnej dłoni wielu ludzi oferuję tylko bezduszność lub obojętność?
więcej »
Przed kilkoma tygodniami pokazaliśmy w UWADZE! reportaż o tym, jak Daniel Targosz, dyrektor Technikum Leśnego w Miliczu pozwala prowadzić swojej żonie na terenie szkoły szwalnię DANTAR, w której są szyte mundury sprzedawane uczniom szkoły. Po emisji materiału Ministerstwo Środowiska wysłało do szkoły kontrolę. Po jej przeprowadzeniu inspekcja zawnioskowała o podjęcie przez szkołę działań eliminujących sytuacje mogące rodzić wątpliwości etyczne lub mogące zawierać znamiona działania sprzecznego z interesem szkoły, w szczególności podjęcie działań mających na celu rozwiązanie umowy z firmą DANTAR.
więcej »
Czy to możliwe że dyrektor technikum leśnego prowadzi na terenie szkoły szwalnię, w której szyje mundury i sprzedaje je swoim uczniom? Do redakcji UWAGI! przyszedł list w tej sprawie...
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/7645,news,1,listonosz_czy_kiosk_ruchu,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/7645,news,1,listonosz_czy_kiosk_ruchu,reportaz.html