Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Listonosz czy kiosk ruchu?
21 stycznia 2005 19:35
Problem nieprzestrzegania praw pracowniczych dotyczy również Poczty Polskiej. Listonosze skarżą się m. in. na darmowa pracę w nadgodzinach i dźwiganie ciężarów poza dopuszczalną normę.
Listonosze twierdzą się, że oprócz roznoszenia listów, druków reklamowych i przekazów pocztowych, muszą jeszcze wykonywać tak zwane plany marketingowe, czyli np. sprzedawać towary.

– Kiedy się przyjmowałam do pracy jako listonosz, to byłam listonoszem, a nie kioskiem ruchu – mówi listonoszka. – U mnie wszystko można kupić, i podpaski, i kołdrę. A jak pani ma apetyt na zupkę, proszę, jaką pani sobie życzy?

Podobne skargi podnosi wielu innych listonoszy.

– Dyrekcja chciałaby żebyśmy byli raczej sprzedawcami z kiosku – mówi jeden z nich. – Ważniejszy jest handel i prenumerata niż roznoszenie listów.

Plany marketingowe narzucane są z góry. Jeśli listonosze nie mogą znaleźć klientów na proponowane towary, muszą je kupować sami.

Dyrekcja nie widzi w tym jednak żadnego problemu. Na te zarzuty odpowiada Jerzy Sygidus, rzecznik prasowy dyrekcji Okręgu Poczty w Poznaniu:

– Rynek jest trudny i dlatego firma musi się ratować. Wzbogacamy naszą ofertę o chociażby handel.

Listonosze, żeby nie stracić pracy, starają się wyrobić narzuconą przez kierownictwo normę. Zakładają obowiązkowo konta w Banku Pocztowym i najczęściej ubezpieczają na poczcie całą rodzinę.

Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu przeprowadziła kontrole w trzech urzędach. Ich wyniki potwierdziły zarzuty pracowników poczty. Stwierdzono rażące niedociągnięcia, m. in. nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji czasu pracy oraz brak ustalonych norm pracy. W związku z tym PIP w Poznaniu przygotowuje doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Przeczytaj także:

Traktowani jak maszyny

Niewolnik czy pracownik?

Powiedz NIE wyzyskowi

Szefowa sklepu Biedronki przed sądem

Łamanie praw pracowniczych

Pieniądze z "Biedronki"

Grand Press dla dziennikarzy TVN

Pozew przeciwko "Biedronce"

Nagroda Głównego Inspektora Pracy dla reporterki UWAGI!

Wygrałam z "Biedronką"!

W "Biedronce" kolejny skandal!

Rozmowa z Bożeną Łopacką, byłą pracownicą "Biedronki", która wygrała proces o odszkodowanie

Dzięki UWADZE! lepiej w "Biedronce"

Raport z kontroli sklepów sieci "Biedronka" w maju 2004r.

Co zmieniło się w "Biedronce"?

W Biedronce kontrola kontrolowana

"Biedronka" – dalszy ciąg śledztwa.

Współczesne obozy pracy
Oceń artykuł
 
100%0%
 

Zobacz również

Ojciec oskarżony o pobicie bliźniąt
Ciężko pobity 3,5-miesięczny Denis walczy o życie w szpitalu w Katowicach. Lekarze utrzymują go w stanie śpiączki farmakologicznej. Jego siostra bliźniaczka Daria przebywa w szpitalu w Zabrzu. Jej stan jest lepszy niż brata, choć także ma siniaki na ciele. Daria i Denis trafili do szpitali po tym, gdy lekarze z osiedlowej poradni stwierdzili, że chłopiec był maltretowany.
więcej »
Uporczywe nękanie
Uporczywe nękanie29 lipca 2014 19:50
Stalking, czyli uporczywe nękanie. Dziś w UWADZE! historia sekretarki z Sosnowca nękanej telefonicznie w pracy. Mimo że zgłosiła sprawę policji i wszczęto śledztwo, sprawca nie został ukarany.
więcej »
Lekarz: to była permanentna reanimacja
Dramat państwa Kubackich rozgrywał się na ich oczach. Przez dwa tygodnie patrzyli, jak stan zdrowia ich trzyletniej córki Oli pogarsza się, a lekarze ze szpitala w Częstochowie nie mogą pomóc dziecku. Rodzice starali się o przewiezienie córki do Centrum Zdrowia Dziecka. Dopiero, gdy stan dziewczynki był krytyczny, lekarze wysłali dziecko karetką do Warszawy. Niestety dziewczynka zmarła.
więcej »
Dlaczego dzieci walczyły bez kasków?
Podczas gali sztuk walki w Rawiczu dwójka 12-latków walczy bez kasków i ochraniaczy. Występ, który miał być tylko pokazem, wymyka się spod kontroli. Jeden z chłopców otrzymuje niebezpiecznie wyglądający cios, który powala go na deski...
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/7645,news,1,listonosz_czy_kiosk_ruchu,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/7645,news,1,listonosz_czy_kiosk_ruchu,reportaz.html