Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Listonosz czy kiosk ruchu?
21 stycznia 2005 19:35
Problem nieprzestrzegania praw pracowniczych dotyczy również Poczty Polskiej. Listonosze skarżą się m. in. na darmowa pracę w nadgodzinach i dźwiganie ciężarów poza dopuszczalną normę.
Listonosze twierdzą się, że oprócz roznoszenia listów, druków reklamowych i przekazów pocztowych, muszą jeszcze wykonywać tak zwane plany marketingowe, czyli np. sprzedawać towary.

– Kiedy się przyjmowałam do pracy jako listonosz, to byłam listonoszem, a nie kioskiem ruchu – mówi listonoszka. – U mnie wszystko można kupić, i podpaski, i kołdrę. A jak pani ma apetyt na zupkę, proszę, jaką pani sobie życzy?

Podobne skargi podnosi wielu innych listonoszy.

– Dyrekcja chciałaby żebyśmy byli raczej sprzedawcami z kiosku – mówi jeden z nich. – Ważniejszy jest handel i prenumerata niż roznoszenie listów.

Plany marketingowe narzucane są z góry. Jeśli listonosze nie mogą znaleźć klientów na proponowane towary, muszą je kupować sami.

Dyrekcja nie widzi w tym jednak żadnego problemu. Na te zarzuty odpowiada Jerzy Sygidus, rzecznik prasowy dyrekcji Okręgu Poczty w Poznaniu:

– Rynek jest trudny i dlatego firma musi się ratować. Wzbogacamy naszą ofertę o chociażby handel.

Listonosze, żeby nie stracić pracy, starają się wyrobić narzuconą przez kierownictwo normę. Zakładają obowiązkowo konta w Banku Pocztowym i najczęściej ubezpieczają na poczcie całą rodzinę.

Państwowa Inspekcja Pracy w Poznaniu przeprowadziła kontrole w trzech urzędach. Ich wyniki potwierdziły zarzuty pracowników poczty. Stwierdzono rażące niedociągnięcia, m. in. nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji czasu pracy oraz brak ustalonych norm pracy. W związku z tym PIP w Poznaniu przygotowuje doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Przeczytaj także:

Traktowani jak maszyny

Niewolnik czy pracownik?

Powiedz NIE wyzyskowi

Szefowa sklepu Biedronki przed sądem

Łamanie praw pracowniczych

Pieniądze z "Biedronki"

Grand Press dla dziennikarzy TVN

Pozew przeciwko "Biedronce"

Nagroda Głównego Inspektora Pracy dla reporterki UWAGI!

Wygrałam z "Biedronką"!

W "Biedronce" kolejny skandal!

Rozmowa z Bożeną Łopacką, byłą pracownicą "Biedronki", która wygrała proces o odszkodowanie

Dzięki UWADZE! lepiej w "Biedronce"

Raport z kontroli sklepów sieci "Biedronka" w maju 2004r.

Co zmieniło się w "Biedronce"?

W Biedronce kontrola kontrolowana

"Biedronka" – dalszy ciąg śledztwa.

Współczesne obozy pracy
Oceń artykuł
 
100%0%
 

Zobacz również

"Nie chcę wyzdrowieć"
"Nie chcę wyzdrowieć"23 lipca 2014 19:50
Choroba Olgi zaczęła się 10 lat temu, gdy była jeszcze nastolatką. Chciała być szczupła jak jej koleżanki, ale odchudzanie nie wiadomo kiedy zamieniło się w anoreksję. Obecnie dziewczyna ma 21 lat i jest tak wyniszczona, że nie ma siły walczyć z chorobą. Na miejsce w szpitalu, gdzie leczy się anoreksję, czekać trzeba nawet trzy miesiące. Długo, biorąc pod uwagę fakt, że choroba często kończy się śmiercią.
więcej »
Kto rządzi częstochowskim szpitalem?
Wszechmocny medyczny kartel ma większy wpływ na działanie Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie niż dyrektor placówki. Kto go założył? Dlaczego dba on głównie o interesy lekarzy? I dlaczego, póki co, jest nie do rozbicia?
więcej »
Dramat mężczyzny zamkniętego w kobiecym ciele
Od 49 lat żyje w klatce, którą jest jego własne ciało. Jacek Grudkowski funkcjonuje i zachowuje się jak stuprocentowy mężczyzna, ale prawnie i biologicznie wciąż jest kobietą. Jego życie to pasmo walk o zrozumienie, akceptację i bycie w zgodzie z sobą. Takich osób, jak on, jest w Polsce dużo więcej. I choć ich sytuacja społeczna powoli się poprawia, to wciąż zmagają się z odrzuceniem przez rodzinę i przyjaciół, z nieprzychylnymi lekarzami i nieprzyjaznymi przepisami prawa.
więcej »
Bulwersujące zachowanie wychowawczyni z domu dziecka
Krzyk, wulgaryzmy, zastraszanie - na takie przykrości były narażone dzieci Domu Dziecka w Górcu pod Strzelinem. Bulwersujące jest to, że agresja spotykała dzieci ze strony wychowawczyni. Co było powodem tak niedopuszczalnych zachowań? Czy konsekwencje wobec nieodpowiedzialnej nauczycielki zostaną wyciągnięte?
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/7645,news,1,listonosz_czy_kiosk_ruchu,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/7645,news,1,listonosz_czy_kiosk_ruchu,reportaz.html