Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Czy urzędnicy są ponad prawem?
21 lutego 2014 19:50
Od ponad pół roku w całej Polsce obowiązują nowe zasady wywozu i segregacji śmieci. Ale, jak się okazuje, nie wszystkich. W Bielsku Podlaskim pracownicy jednego z urzędów pokazali, że są ponad prawem. Zamiast segregować i wywozić do sortowni utylizują po swojemu.
Wideo (1/1)
Czy urzędnicy są ponad prawem?
Marian Jaworowski razem z dziewięcioosobową rodziną mieszka w jednorodzinnym domu w Bielsku Podlaskim. Od lat rodzina segreguje śmieci. Dwa miesiące temu pan Marian ze zdumieniem zobaczył, jak obok jego domu robotnicy zakopują odpadki.

- Zakopano śmieci. Butelki i folie. No takie, które nieszybko się rozłożą. Ja to sfotografowałem z okienka na poddaszu mojego domu – opowiada Marian Jaworowski.

Mężczyzna kilka miesięcy wcześniej powiadomił urząd miasta o tym, że na działce obok leży sterta śmieci. Obiecano mu jej uprzątnięcie - i tak się stało. Mężczyzna był jednak oburzony tym, co robotnicy zrobili z odpadkami.

- Ja to widziałem na własne oczy. I robiłem właśnie zdjęcia. Nie kryli się w ogóle, tylko zakopali, i wszystko. To byli ludzie z urzędu miasta, ale i ze starostwa, dlatego że na ciągniku jest napisane „Powiat Bielski Podlaski” – kontynuuje opowieść pan Marian.

Pan Marian tuż po Bożym Narodzeniu poszedł interweniować w sprawie śmieci do urzędu miasta.

- Powiedziano mi „czekać”. Nikt nie wyszedł, nie zaprosił, nie zapytał się, czemu ja tam stoję. W związku z tym postałem jeszcze 15 minut pod drzwiami i wróciłem do domu – kończy pan Marian.

Co na to urzędnicy? Czy przyznają się do winy?

- Ja nic o tym nie wiem, że ktoś zakopał śmieci na tej działce. Z tych zdjęć nie wynika, że tam jakiekolwiek nasze koparki te śmieci zakopują, a nie na przykład wywożą – stwierdził Jarosław Borowski, pełniący funkcję burmistrza Bielska Podlaskiego.

Kilkanaście minut zajęło dziennikarzom UWAGI! znalezienie ciągnika, który sfotografował pan Marian. Pojazd stał na parkingu Powiatowego Zarządu Dróg w Bielsku Podlaskim. Wtedy ponownie odwiedziliśmy urzędników starostwa powiatowego.

- Spotkałem się ze starostą i dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg i oni nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak do tego doszło. Natomiast zdjęcia pana Mariana ewidentnie świadczą o tym, że to jest sprzęt PZD. Dlatego bez zbędnej zwłoki wszczynamy postępowanie wyjaśniające. Jeżeli coś takiego się zdarzyło, naprawimy to. A wobec pracowników zostaną wyciągnięte konsekwencje – mówi Piotr Bożko, wicestarosta powiatu bielskiego.

Dopiero po wizycie naszej ekipy urzędnicy zauważyli problem. Starostwo ukarało naganą kierownika wydziału odpowiedzialnego za sprzątanie.  Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć dlaczego kazał zakopać śmieci i zapewnił, że zrobił tak tylko raz.
Oceń artykuł
 
50%50%
 
źródło: TVN

Zobacz również

Czy zazdrość była motywem okrutnej zbrodni?
Makabryczna zbrodnia w Chmielowie koło Tarnobrzega. 46-letni Włoch najpierw poderżnął gardło swojej 32-letniej żonie, a następnie próbował popełnić samobójstwo. Zrobił to na oczach ich czteroletniego syna.
więcej »
„Urząd zachował się bezdusznie”
Najpierw wielka osobista tragedia, potem zawodowe życie wali się w gruzy. Historia pana Adam, motorniczego z Wrocławia, pełna jest dramatycznych, smutnych doświadczeń. Jak trudno się w takich okolicznościach podnieść - zwłaszcza, gdy zamiast pomocnej dłoni wielu ludzi oferuję tylko bezduszność lub obojętność?
więcej »
Przed kilkoma tygodniami pokazaliśmy w UWADZE! reportaż o tym, jak Daniel Targosz, dyrektor Technikum Leśnego w Miliczu pozwala prowadzić swojej żonie na terenie szkoły szwalnię DANTAR, w której są szyte mundury sprzedawane uczniom szkoły. Po emisji materiału Ministerstwo Środowiska wysłało do szkoły kontrolę. Po jej przeprowadzeniu inspekcja zawnioskowała o podjęcie przez szkołę działań eliminujących sytuacje mogące rodzić wątpliwości etyczne lub mogące zawierać znamiona działania sprzecznego z interesem szkoły, w szczególności podjęcie działań mających na celu rozwiązanie umowy z firmą DANTAR.
więcej »
Czy to możliwe że dyrektor technikum leśnego prowadzi na terenie szkoły szwalnię, w której szyje mundury i sprzedaje je swoim uczniom? Do redakcji UWAGI! przyszedł list w tej sprawie...
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/65396,news,,czy_urzednicy_sa_ponad_prawem,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/65396,news,,czy_urzednicy_sa_ponad_prawem,reportaz.html