Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Tragedia w rodzinie znanego malarza
11 kwietnia 2013 19:50
Był znanym i docenianym artystą, jego prace można było podziwiać na dziesiątkach wystaw. Ale gdy odkładał pędzle i wracał do rodziny, subtelny malarz zamieniał się w tyrana. Ludwik Jaksztas został brutalnie zamordowany w swoim domu. Do tej zbrodni przyznała się jedna z najbliższych mu osób.
Wideo (1/1)
Tragedia w rodzinie znanego malarza
Malarz Ludwik Jaksztas od wielu lat mieszkał z żoną Jolantą, również malarką, oraz synem Olgierdem w bloku na warszawskim Mokotowie. Tydzień temu zakrwawiony i pijany Olgierd zgłosił się na jeden z warszawskich komisariatów i stwierdził, że zabił ojca.

- Ludwik nie lubił żadnych ram, żadnych konwenansów. On nie chciał śluby, ale ze względu na to, że będą mieli dzieci i na sytuację mieszkaniową zdecydował się zatwierdzić swój związek ślubem – wspomina Janusz Dziurawiec, przyjaciel Ludwika Jaksztasa.

Ludwik Jaksztas był samoukiem, nie ukończył żadnej uczelni artystycznej, ale jego umiejętności były cenione przez kolegów malarzy, a sprzedaż obrazów była głównym źródłem utrzymania dla rodziny Jaksztasów.

- To był świetny malarz, ale malarze są różni. Mają nałogi. I ten nałóg Ludwika gubił. Po prostu pił. Oni się z Jolką dobrali jak w korcu maku. Jedno piło i drugie piło – opowiada Leokadia Jędrzejewska, przyjaciółka Ludwika Jaksztasa.

- Bardzo lubił alkohol. Póki byliśmy młodzi, to nam nie szkodził. Ale w pewnym momencie, po paru miesiącach ja uciekałem. Po pewnym czasie to już zaczęło być takie nie do opanowania. Te ciągi trwały bardzo długo – mówi Janusz Dziurawiec, przyjaciel Ludwika Jaksztasa.

Jedna z libacji zakończyła się tragicznie. Ludwik Jaksztas oblał swoją żonę terpentyną i podpalił. Kobieta z ciężkimi poparzeniami trafiła do szpitala, a jej mąż stanął przed sądem pod zarzutem usiłowania zabójstwa.

- W tej sprawie zeznania złożyła sama poszkodowana. Synowie odmówili zeznań. Poszkodowana twierdziła, że wybaczyła mężowi. W tym mieszkaniu przebywali również synowie oskarżonego i poszkodowanej. I to oni ugasili ogień. Oskarżony i poszkodowana byli w tym czasie pod wpływem alkoholu – mówi Wojciech Małek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jaksztas trafił do więzienia na pięć lat, podczas których mógł żyć w trzeźwości.

- Podczas wielu rozmów, jakie odbywaliśmy między sobą opowiadał mi o różnych historiach ze swojego życia. Zaproponowałem żeby przelał to na papier. W naszych trzech książkach są utwory jego autorstwa. Szczególnie jeden jest strasznie proroczy, poświęcony jego synowi, w którym wątpi, że kiedykolwiek będzie miał z niego pociechę – opowiada Ryszard Seroczyński, Zakład Karny we Włocławku.

W przeciwieństwie do starszego brata, Olgierdowi J., nie udało się skończyć studiów. Mimo 35 lat wciąż mieszkał z rodzicami.

- On od dziecka siedział w tym alkoholu ojca, cały czas w tej jego dominacji. Nigdy nie miał nic wspólnego z elementem przestępczym. To co zaszło, to był atak szału. Nerwy puściły, chłopak nie wytrzymał  – mówi Janusz Dziurawiec, przyjaciel Ludwika Jaksztasa.

Olgierd J. wkrótce zostanie skierowany na badania psychiatryczne. Od ich wyniku zależy czy będzie odpowiadał przed sądem za zabójstwo czy jako niepoczytalny kolejne lata spędzi w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.
Oceń artykuł
 
0%100%
 
źródło: TVN

Zobacz również

Konflikt sąsiedzki
Konflikt sąsiedzki23 kwietnia 2014 19:50
Dziesiątki interwencji policji, sprawy w prokuraturze i sądzie - to pokłosie trwającego od lat niezwykle emocjonalnego konfliktu między dwoma sąsiadami w jednej z wsi koło Nakła nad Notecią. Wzajemnym oskarżeniom nie ma końca, nieustannie padają groźby i wyzwiska, a różne instytucje są praktycznie bezradne wobec sporu.
więcej »
Półroczne dziecko zagłodzone na śmierć?
W zeszłą środę wezwano pogotowie do półrocznej Magdy z Brzezna pod Nowym Sączem. Niestety, dziecko zmarło. Wszystko wskazuje na to, że powodem śmierci było wycieńczenie i głód. Rodzice Magdy to szanowani, majętni ludzie. Jak mogli doprowadzić swoją córkę do tak skrajnego wyczerpania?
więcej »
Bezinteresowny opiekun czy łowca majątków?
Zygmunt M. od wielu lat opiekuje się starszymi osobami w Zabrzu. Twierdzi, że robi to z dobrego serca. Całkowicie bezinteresownie. Ale nie odmawia, gdy staruszki okazują mu swoją wdzięczność i sporządzają dla niego testamenty. Kiedy już nimi dysponuje, jego podopieczni ulegają dziwnym wypadkom. Co się z nimi dzieje? Czy Zygmunt M. wykorzystuje starsze, chore osoby?
więcej »
Nie jest leczony, bo personel szpitala nie umie pobrać mu krwi
Bohater naszego reportażu długo czekał na ten dzień. Odkąd podjął walkę z narkotykowym uzależnieniem i wziął udział w terapii, która pozwalała zwalczyć heroinowy głód, jego dalszy los zależy od skutków walki z podstępnym wirusem, którym zaraził się wiele lat temu. Tym większe było jego zdziwienie, gdy w jednym z najbardziej szanowanych polskich szpitali zajmujących się wirusowym zapaleniem wątroby usłyszał, że leczenia nie będzie, bo personel nie umie… pobrać mu krwi.
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/64526,news,,tragedia_w_rodzinie_znanego_malarza,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/64526,news,,tragedia_w_rodzinie_znanego_malarza,reportaz.html