Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Samobójstwo 16-latka. Winne narkotyki?
21 stycznia 2013 19:50
- Nasze wypieszczone dziecko było narkomanem - mówi matka 16-letniego Stasia, który ostatniej Wigilii popełnił samobójstwo. Jak twierdzą rodzice, dopiero po śmierci syna dowiedzieli się, że chłopiec był uzależniony od narkotyków. Palił marihuanę i brał też inne środki odurzające. Teraz matka chłopca namawia innych rodziców do sprawdzania swoich dzieci za pomocą narkotestów.
Wideo (1/1)
Samobójstwo 16-latka. Winne narkotyki?
- Na co dzień w pokoju miał większy bałagan. Teraz pakuję jego rzeczy. Pakując rzeczy syna jednocześnie go poznaję… - mówi Anna Fryczkowska, mama 16-letniego Stasia.

W ostatnią Wigilię chłopiec popełnił samobójstwo.

- Od kilku dni wydawał się w całkiem dobrym humorze. Zakochał się. Opowiadał mi o swojej dziewczynie, która prawdopodobnie odwzajemniała jego uczucie. Troszkę lepiej szło mu w szkole i wydawał się weselszy. To mogło być 15, może 18 minut, kiedy go nie widziałam. Wtedy jego siostra weszła do jego pokoju. Okazało się, że powiesił się na szafie. Schodzili się goście wigilijni, moja córka otwierała drzwi, stół nakryty do kolacji, choinka, stos prezentów pod nią a ja uciskałam i robiłam wdechy Stasiowi. Przyjechało pogotowie i stwierdzili zgon. Kiedy zabrano ciało Stasia, my nadal nie mogliśmy uwierzyć, że to się stało. Zaczęliśmy zadawać sobie pytanie: dlaczego i szukać w jego rzeczach, w których nigdy nie grzebałam. Znaleźliśmy coś dziwnego. Nagle okazało się, że nasze wypieszczone dziecko z dobrego liceum, które chodzi do szkoły muzycznej, gra, komponuje, czyta książki – niemal codziennie zażywa narkotyki – opowiada Anna Fryczkowska.

To, co niepokoiło rodziców, to stany lękowe i smutek syna. Chłopak trafił na terapię do psychiatry i psychoterapeuty, ale nikt nie zasugerował, by sprawdzić czy obniżony nastrój nie jest skutkiem zażywania narkotyków.

- Trochę mu się po tym polepszyło, ale stany lękowe wracały raz na jakiś czas mimo leków. Uważałam, że jest pod dobrą opieką, że czuwamy nad nim cały czas. Nie przyszło nam do głowy, że nasz syn, na którego zwracamy tyle uwagi, może robić coś takiego jak narkotyki – zapewnia mama chłopca.

Rodzice Stasia to warszawska inteligencja: ojciec - lekarz, matka - dziennikarka i pisarka. Z rodzinnej strony internetowej wynika, że wszyscy - również siostra Stasia - pisali opowiadania i wiersze. Począwszy od szkoły podstawowej rodzice wybierali dla dzieci szkoły niepubliczne. Szkoła, do której chodził Staś, to renomowane warszawskie liceum. Ze statutu liceum wynika, że placówka realizuje własny program profilaktyki uzależnień, a uczniowie używający substancji psychoaktywnych mogą być z niej usunięci.

- Rozmawialiśmy o narkotykach, bo mówił, że dużo jego kolegów bierze. Powiedziałam mu: Stasiu jeśli chcesz robić jakieś eksperymenty, to gdy będziesz dorosłym, ukształtowanym człowiekiem. Powiedział, że on tego nie robi. Kłamał w żywe oczy – mówi Anna Fryczkowska.

Zdobycie narkotyków nie jest dla nastolatków trudnością. Handel odbywa się często w miejscach publicznych po wcześniejszym telefonicznym kontakcie z dilerem. Handlarze pojawiają się również w okolicach szkół. Przez telefon komórkowy można zamówić heroinę, amfetaminę i kokainę. Najpopularniejszym i najtańszym narkotykiem jest marihuana.

- Masa tego, co można kupić, co nazywane jest marihuaną, to są różnego rodzaju dziwaczne substancje modyfikowane chemicznie, żeby zmienić, spotęgować działanie. Jedną ze sztuczek dilerskich jest sprzedaż marihuany nasączonej heroiną. Heroina uzależnia również fizycznie, marihuana tylko psychicznie – mówi Małgorzata Zembowicz, psycholog, specjalista terapii uzależnień.

Matka Stasia planuje założyć fundację upowszechniającą wiedzę na temat narkotyków wśród rodziców. Namawia wszystkich, by sprawdzali, czy dzieci biorą narkotyki za pomocą testów dostępnych w aptekach.

- Ja bym chciała, żeby ta głupia, niepotrzebna i przedwczesna śmierć nie poszła na marne. Mam wrażenie, że jeśli uda się uratować chociaż jedno dziecko, to nabierze to trochę sensu – mówi mama Stasia.


Psychoterapeuci pracujący z uzależnionymi podkreślają, że przeprowadzanie testów wykrywających narkotyki wymaga od rodziców ogromnego wyczucia. W przypadku pozytywnego wyniku należy podjąć kolejne kroki - ustalić u psychologa, dlaczego dziecko sięgnęło po narkotyki i podjąć leczenie. Często powinna być to terapia całej rodziny.
Oceń artykuł
 
60%40%
 

Zobacz również

"Nie chcę wyzdrowieć"
"Nie chcę wyzdrowieć"23 lipca 2014 19:50
Choroba Olgi zaczęła się 10 lat temu, gdy była jeszcze nastolatką. Chciała być szczupła jak jej koleżanki, ale odchudzanie nie wiadomo kiedy zamieniło się w anoreksję. Obecnie dziewczyna ma 21 lat i jest tak wyniszczona, że nie ma siły walczyć z chorobą. Na miejsce w szpitalu, gdzie leczy się anoreksję, czekać trzeba nawet trzy miesiące. Długo, biorąc pod uwagę fakt, że choroba często kończy się śmiercią.
więcej »
Kto rządzi częstochowskim szpitalem?
Wszechmocny medyczny kartel ma większy wpływ na działanie Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie niż dyrektor placówki. Kto go założył? Dlaczego dba on głównie o interesy lekarzy? I dlaczego, póki co, jest nie do rozbicia?
więcej »
Dramat mężczyzny zamkniętego w kobiecym ciele
Od 49 lat żyje w klatce, którą jest jego własne ciało. Jacek Grudkowski funkcjonuje i zachowuje się jak stuprocentowy mężczyzna, ale prawnie i biologicznie wciąż jest kobietą. Jego życie to pasmo walk o zrozumienie, akceptację i bycie w zgodzie z sobą. Takich osób, jak on, jest w Polsce dużo więcej. I choć ich sytuacja społeczna powoli się poprawia, to wciąż zmagają się z odrzuceniem przez rodzinę i przyjaciół, z nieprzychylnymi lekarzami i nieprzyjaznymi przepisami prawa.
więcej »
Bulwersujące zachowanie wychowawczyni z domu dziecka
Krzyk, wulgaryzmy, zastraszanie - na takie przykrości były narażone dzieci Domu Dziecka w Górcu pod Strzelinem. Bulwersujące jest to, że agresja spotykała dzieci ze strony wychowawczyni. Co było powodem tak niedopuszczalnych zachowań? Czy konsekwencje wobec nieodpowiedzialnej nauczycielki zostaną wyciągnięte?
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/63276,news,,samobojstwo_16-latka_winne_narkotyki,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/63276,news,,samobojstwo_16-latka_winne_narkotyki,reportaz.html