Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Gliniane domy dla oszczędnych
24 sierpnia 2010 19:50
Słoma i glina - uznawane za przestarzałe materiały w budownictwie - powracają. Jak się okazuje domy ze słomy i gliny są tańsze, energooszczędne i zdrowsze. Domy te, uznawane za ekologiczne, wybierają nie tylko ekolodzy lecz osoby, które chcą po prostu mniej płacić za ogrzewanie. Jak się okazuje to często początek większych zmian w życiu.
Wideo (1/1)
Gliniane domy dla oszczędnych
- Przychodzą znajomi i mówią, że krowy zjedzą nam dom. A my się śmiejemy, że krowy słomy nie jedzą. A tak naprawdę przy pięciocentymetrowej warstwie gliny nie wejdzie tam żadne zwierzę. Słoma potrafi przetrwać kilkaset lat, jeśli jest dobrze przechowywana - mówi Katarzyna Krupska-Grudzień.

Katarzyna i Radosław Grudniowie z Radzynia Podlaskiego zawsze marzyli o domu dla siebie i trójki dzieci. Ich 120 metrowy dom to drewniana konstrukcja wypełniona słomą i obłożona z zewnątrz i wewnątrz gliną. Do budowy domu państwa Grudniów użyto 500 kostek słomy, dwóch wywrotek gliny i 10metrów sześciennych drewna. Wydatek na materiały potrzebne do wzniesienia ścian to zaledwie 7 tysięcy 400 złotych. Dla porównania koszt ścian z cegieł byłby trzykrotnie wyższy. Nie tylko materiały są tańsze. Właściciel domu będzie w przyszłości wydawać mniej na jego ogrzewanie.

- Te ściany nie potrzebują ocieplenia. Są ok. 2,5 razy cieplejsze niż domy tradycyjne ocieplane styropianem – mówi Janusz Świderski.

- Gdyby ten dom nie był oszczędny, to nie podjęlibyśmy takiej decyzji – dodaje Radosław Grudzień.

W domu z gliny i słomy już od ośmiu miesięcy mieszkają Państwo Bilińscy i ich trójka dzieci. Na  budowę 160 m2 domu wydali 300 tys. złotych.

- Wprowadziliśmy się dwa tygodnie przed Wigilią. To była bardzo mroźna zima i ten dom sprawdził się rewelacyjnie – mówi Violetta Bilińska.

Dla osób wybierających ekodomy znaczenia mają prozdrowotne właściwości gliny, która utrzymuje przyjazną człowiekowi wilgotność w pomieszczeniach.

- Na takich tynkach nie pojawiają się grzyby ani pleśnie. Osoby, które cierpią na alergie w takich domach czują się dobrze, bo na tynkach glinianych nie osadza się kurz – tłumaczy Janusz Świderski.

Janusz Świderski założył stowarzyszanie na rzecz ekobudownictwa. Na prowadzone przez siebie budowy zaprasza wszystkich zainteresowanych tą technologią.
Oceń artykuł
 
93%7%
 

Zobacz również

Czy rodzice zagłodzili własnego syna?
Do szpitala w Nowej Rudzie matka przyniosła swojego 11-miesięcznego synka. Prosiła o pomoc. Kiedy lekarz zobaczył dziecko, nie wierzył własnym oczom. Wiktor ważył zaledwie pięć kilogramów. Chłopiec był skrajnie wycieńczony. Dlaczego rodzice dopuścili do takiego zaniedbania i tak późno zgłosili się do lekarza? Dlaczego nikt nie alarmował, że chłopcu dzieje się krzywda?
więcej »
W jakim stanie jest dziś 11-miesięczny Wiktor?
Dziecko przebywa w Krakowie, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Czy przeżyje i wróci do zdrowia? O to pytaliśmy rzeczniczkę szpitala, panią Magdalenę Oberc.
więcej »
Czy rodzicom Wiktora zostaną postawione zarzuty?
- Jeżeli nabierzemy przekonania, że materiał dowodowy pozwala postawić rodzicom dziecka zarzuty, to będziemy mogli mówić o zarzucie polegającym na narażeniu tego chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia - mówi Ewa Ścierzyńska z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy podczas rozmowy z dziennikarzem UWAGI! Zobacz, co jeszcze powiedziała.
więcej »
Kto oblał kwasem 75-latkę?
Kto oblał kwasem 75-latkę?16 kwietnia 2014 19:50
Fatalna pomyłka, czy precyzyjnie zaplanowana zemsta? Kto i dlaczego oblał starszą kobietę żrącą substancją? Mimo, że od tragedii na warszawskiej Pradze minęły dwa tygodnie, policja wciąż nie zatrzymały sprawcy tego brutalnego napadu...
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/36447,news,,gliniane_domy_dla_oszczednych,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/36447,news,,gliniane_domy_dla_oszczednych,reportaz.html