Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Gliniane domy dla oszczędnych
24 sierpnia 2010 19:50
Słoma i glina - uznawane za przestarzałe materiały w budownictwie - powracają. Jak się okazuje domy ze słomy i gliny są tańsze, energooszczędne i zdrowsze. Domy te, uznawane za ekologiczne, wybierają nie tylko ekolodzy lecz osoby, które chcą po prostu mniej płacić za ogrzewanie. Jak się okazuje to często początek większych zmian w życiu.
Wideo (1/1)
Gliniane domy dla oszczędnych
- Przychodzą znajomi i mówią, że krowy zjedzą nam dom. A my się śmiejemy, że krowy słomy nie jedzą. A tak naprawdę przy pięciocentymetrowej warstwie gliny nie wejdzie tam żadne zwierzę. Słoma potrafi przetrwać kilkaset lat, jeśli jest dobrze przechowywana - mówi Katarzyna Krupska-Grudzień.

Katarzyna i Radosław Grudniowie z Radzynia Podlaskiego zawsze marzyli o domu dla siebie i trójki dzieci. Ich 120 metrowy dom to drewniana konstrukcja wypełniona słomą i obłożona z zewnątrz i wewnątrz gliną. Do budowy domu państwa Grudniów użyto 500 kostek słomy, dwóch wywrotek gliny i 10metrów sześciennych drewna. Wydatek na materiały potrzebne do wzniesienia ścian to zaledwie 7 tysięcy 400 złotych. Dla porównania koszt ścian z cegieł byłby trzykrotnie wyższy. Nie tylko materiały są tańsze. Właściciel domu będzie w przyszłości wydawać mniej na jego ogrzewanie.

- Te ściany nie potrzebują ocieplenia. Są ok. 2,5 razy cieplejsze niż domy tradycyjne ocieplane styropianem – mówi Janusz Świderski.

- Gdyby ten dom nie był oszczędny, to nie podjęlibyśmy takiej decyzji – dodaje Radosław Grudzień.

W domu z gliny i słomy już od ośmiu miesięcy mieszkają Państwo Bilińscy i ich trójka dzieci. Na  budowę 160 m2 domu wydali 300 tys. złotych.

- Wprowadziliśmy się dwa tygodnie przed Wigilią. To była bardzo mroźna zima i ten dom sprawdził się rewelacyjnie – mówi Violetta Bilińska.

Dla osób wybierających ekodomy znaczenia mają prozdrowotne właściwości gliny, która utrzymuje przyjazną człowiekowi wilgotność w pomieszczeniach.

- Na takich tynkach nie pojawiają się grzyby ani pleśnie. Osoby, które cierpią na alergie w takich domach czują się dobrze, bo na tynkach glinianych nie osadza się kurz – tłumaczy Janusz Świderski.

Janusz Świderski założył stowarzyszanie na rzecz ekobudownictwa. Na prowadzone przez siebie budowy zaprasza wszystkich zainteresowanych tą technologią.
Oceń artykuł
 
93%7%
 

Zobacz również

Dlaczego dzieci walczyły ze sobą bez kasków?
Podczas gali sztuk walki w Rawiczu dwójka 12-latków walczy bez kasków i ochraniaczy. Występ, który miał być tylko pokazem, wymyka się spod kontroli. Jeden z chłopców otrzymuje niebezpiecznie wyglądający cios, który powala go na deski. Na szczęście nic się nie stało. Rodzice, organizatorzy, trener - biją się teraz w piersi: już nigdy nie zezwolą, by dzieci wystąpiły bez kasków. Dlaczego jednak w ogóle do tego doszło?
więcej »
Ojciec oskarżony o pobicie bliźniąt
Ciężko pobity 3,5-miesięczny Denis walczy o życie w szpitalu w Katowicach. Lekarze utrzymują go w stanie śpiączki farmakologicznej. Jego siostra bliźniaczka Daria przebywa w szpitalu w Zabrzu. Jej stan jest lepszy niż brata, choć także ma siniaki na ciele. Daria i Denis trafili do szpitali po tym, gdy lekarze z osiedlowej poradni stwierdzili, że chłopiec był maltretowany.
więcej »
Uporczywe nękanie
Uporczywe nękanie29 lipca 2014 19:50
Stalking, czyli uporczywe nękanie. Dziś w UWADZE! historia sekretarki z Sosnowca nękanej telefonicznie w pracy. Mimo że zgłosiła sprawę policji i wszczęto śledztwo, sprawca nie został ukarany.
więcej »
„Stworzę sobie nowy świat”
„Stworzę sobie nowy świat”2 sierpnia 2014 19:45
Była rehabilitantką. Miała pracować dla najbardziej znanej polskiej trenerki fitnessu, Ewy Chodakowskiej. Niestety, tragiczny wypadek przerwał jej karierę. Rok temu na Beatę Jałochę spadł samobójca. Kobieta ma przerwany rdzeń kręgowy, mimo to ciężko pracuje, by rozpocząć życie od nowa i udowadnia, że dla osób na wózku nie ma rzeczy niemożliwych.
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/36447,news,,gliniane_domy_dla_oszczednych,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/36447,news,,gliniane_domy_dla_oszczednych,reportaz.html