Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Gliniane domy dla oszczędnych
24 sierpnia 2010 19:50
Słoma i glina - uznawane za przestarzałe materiały w budownictwie - powracają. Jak się okazuje domy ze słomy i gliny są tańsze, energooszczędne i zdrowsze. Domy te, uznawane za ekologiczne, wybierają nie tylko ekolodzy lecz osoby, które chcą po prostu mniej płacić za ogrzewanie. Jak się okazuje to często początek większych zmian w życiu.
Wideo (1/1)
Gliniane domy dla oszczędnych
- Przychodzą znajomi i mówią, że krowy zjedzą nam dom. A my się śmiejemy, że krowy słomy nie jedzą. A tak naprawdę przy pięciocentymetrowej warstwie gliny nie wejdzie tam żadne zwierzę. Słoma potrafi przetrwać kilkaset lat, jeśli jest dobrze przechowywana - mówi Katarzyna Krupska-Grudzień.

Katarzyna i Radosław Grudniowie z Radzynia Podlaskiego zawsze marzyli o domu dla siebie i trójki dzieci. Ich 120 metrowy dom to drewniana konstrukcja wypełniona słomą i obłożona z zewnątrz i wewnątrz gliną. Do budowy domu państwa Grudniów użyto 500 kostek słomy, dwóch wywrotek gliny i 10metrów sześciennych drewna. Wydatek na materiały potrzebne do wzniesienia ścian to zaledwie 7 tysięcy 400 złotych. Dla porównania koszt ścian z cegieł byłby trzykrotnie wyższy. Nie tylko materiały są tańsze. Właściciel domu będzie w przyszłości wydawać mniej na jego ogrzewanie.

- Te ściany nie potrzebują ocieplenia. Są ok. 2,5 razy cieplejsze niż domy tradycyjne ocieplane styropianem – mówi Janusz Świderski.

- Gdyby ten dom nie był oszczędny, to nie podjęlibyśmy takiej decyzji – dodaje Radosław Grudzień.

W domu z gliny i słomy już od ośmiu miesięcy mieszkają Państwo Bilińscy i ich trójka dzieci. Na  budowę 160 m2 domu wydali 300 tys. złotych.

- Wprowadziliśmy się dwa tygodnie przed Wigilią. To była bardzo mroźna zima i ten dom sprawdził się rewelacyjnie – mówi Violetta Bilińska.

Dla osób wybierających ekodomy znaczenia mają prozdrowotne właściwości gliny, która utrzymuje przyjazną człowiekowi wilgotność w pomieszczeniach.

- Na takich tynkach nie pojawiają się grzyby ani pleśnie. Osoby, które cierpią na alergie w takich domach czują się dobrze, bo na tynkach glinianych nie osadza się kurz – tłumaczy Janusz Świderski.

Janusz Świderski założył stowarzyszanie na rzecz ekobudownictwa. Na prowadzone przez siebie budowy zaprasza wszystkich zainteresowanych tą technologią.
Oceń artykuł
 
93%7%
 

Zobacz również

"Nie chcę wyzdrowieć"
"Nie chcę wyzdrowieć"23 lipca 2014 19:50
Choroba Olgi zaczęła się 10 lat temu, gdy była jeszcze nastolatką. Chciała być szczupła jak jej koleżanki, ale odchudzanie nie wiadomo kiedy zamieniło się w anoreksję. Obecnie dziewczyna ma 21 lat i jest tak wyniszczona, że nie ma siły walczyć z chorobą. Na miejsce w szpitalu, gdzie leczy się anoreksję, czekać trzeba nawet trzy miesiące. Długo, biorąc pod uwagę fakt, że choroba często kończy się śmiercią.
więcej »
Kto rządzi częstochowskim szpitalem?
Wszechmocny medyczny kartel ma większy wpływ na działanie Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie niż dyrektor placówki. Kto go założył? Dlaczego dba on głównie o interesy lekarzy? I dlaczego, póki co, jest nie do rozbicia?
więcej »
Dramat mężczyzny zamkniętego w kobiecym ciele
Od 49 lat żyje w klatce, którą jest jego własne ciało. Jacek Grudkowski funkcjonuje i zachowuje się jak stuprocentowy mężczyzna, ale prawnie i biologicznie wciąż jest kobietą. Jego życie to pasmo walk o zrozumienie, akceptację i bycie w zgodzie z sobą. Takich osób, jak on, jest w Polsce dużo więcej. I choć ich sytuacja społeczna powoli się poprawia, to wciąż zmagają się z odrzuceniem przez rodzinę i przyjaciół, z nieprzychylnymi lekarzami i nieprzyjaznymi przepisami prawa.
więcej »
Bulwersujące zachowanie wychowawczyni z domu dziecka
Krzyk, wulgaryzmy, zastraszanie - na takie przykrości były narażone dzieci Domu Dziecka w Górcu pod Strzelinem. Bulwersujące jest to, że agresja spotykała dzieci ze strony wychowawczyni. Co było powodem tak niedopuszczalnych zachowań? Czy konsekwencje wobec nieodpowiedzialnej nauczycielki zostaną wyciągnięte?
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/36447,news,,gliniane_domy_dla_oszczednych,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/36447,news,,gliniane_domy_dla_oszczednych,reportaz.html