Od poniedziałku do piątku o godz. 19:50
Weekendy o godz. 19:45
Orkiestra z YouTube
21 marca 2009 19:45
Na popularnym portalu YouTube można zobaczyć prawie wszystko. A już niedługo będzie jeszcze więcej. W niezwykłym YouTubowym przedsięwzięciu zagra – i to jak! – pewien młody Polak.
Wideo (1/1)
Orkiestra z YouTube
Kilka miesięcy temu portal YouTube ogłosił konkurs. Jego zwycięzcy mają stworzyć pierwszą, międzynarodową TouTubową orkiestrę symfoniczną. Specjalnie na tę okazję Tan Dun, światowej sławy kompozytor, znany między innymi z muzyki do filmu „Przyczajony tygrys, ukryty smok”, skomponował utwór muzyczny, a zadaniem internautów było nagrać swoją partię instrumentu i wysłać do organizatorów. Ponad trzy tysiące zgłoszeń z 70 krajów oceniało jury złożone z wybitnych światowych muzyków.

Na odpowiedź czekał także 19-letni Paweł Czarny z Mielca, absolwent tamtejszej szkoły muzycznej, a od kilku lat uczeń szkoły muzycznej II stopnia w Krakowie. Paweł gra na altówce. Konkurs w Internecie znalazła jego dziewczyna Marzena, która także uczy się w szkole muzycznej. Oboje postanowili w nim wystartować.

- Codziennie, nawet kilka razy, sprawdzaliśmy skrzynkę. I nic – mówi Paweł. – Któregoś dnia znalazłem list i czytam: we are pleased to inform you that you have been accepted i tak dalej. Nie pamiętam, co się potem ze mną działo, w takim byłem szoku.

Paweł wraz z innymi zwycięzcami konkursu pojedzie do Nowego Jorku i zagra w legendarnej Carnegie Hall, gdzie grali najwięksi muzycy świata. Wcześniej wszystkie nadesłane filmy z różnymi partiami instrumentów mają zostać połączone w całość i zamieszczone jako pierwsza w historii orkiestra online na portalu YouTube.

Paweł dostał się do finału jako jedyny Polak. Z miejsca znalazł się w centrum uwagi mediów. Nawet wręczenie paszportu w urzędzie wojewódzkim w Rzeszowie miało medialną oprawę, a paszport wręczył Pawłowi wojewoda. Paweł przyznaje, że trochę go to męczy, bo lubi spokój.

Co jeszcze oprócz spokoju i muzyki lubi? Matka Pawła mówi, że od dziecka miał wiele zainteresowań.

- Nauczył się dobrze czytać, gdy miał pięć lat – mówi Bogusława Czarny, matka Pawła. – Jako sześciolatek znał wszystkie państwa i ich stolice. Potem poszedł w kierunku astronomii, w wieku siedmiu lat skonstruował prosty układ słoneczny.

Gdy miał pięć lat rodzice na urodziny kupili mu zwykły zabawkowy keyboard. Bardzo szybko zaczął na nim grać. Gdy zaczął naukę w szkole muzycznej, wybrał altówkę.

- Lubił ćwiczyć na tym instrumencie – mówi Kazimiera Zöllner, nauczycielka Pawła ze szkoły muzycznej w Mielcu. – Muzyka go nie męczyła. Już od trzeciej klasy można było zauważyć, że w tym dziecku drzemie talent.

Gdy miał czternaście lat za namową nauczycielki, rodzice wysłali go na dalszą naukę do Krakowa. Dla małego chłopca rozłąka z rodzicami była trudna. Paweł przeszedł, jak mówi, przyspieszony kurs dorosłości. Teraz po raz pierwszy jedzie za granicę, i od razu stanie na jednej z najsłynniejszych estrad świata. Czy koncert w Nowym Jorku będzie początkiem światowej kariery? Trzymamy kciuki.
Oceń artykuł
 
78%22%
 

Zobacz również

"Nie chcę wyzdrowieć"
"Nie chcę wyzdrowieć"23 lipca 2014 19:50
Choroba Olgi zaczęła się 10 lat temu, gdy była jeszcze nastolatką. Chciała być szczupła jak jej koleżanki, ale odchudzanie nie wiadomo kiedy zamieniło się w anoreksję. Obecnie dziewczyna ma 21 lat i jest tak wyniszczona, że nie ma siły walczyć z chorobą. Na miejsce w szpitalu, gdzie leczy się anoreksję, czekać trzeba nawet trzy miesiące. Długo, biorąc pod uwagę fakt, że choroba często kończy się śmiercią.
więcej »
Kto rządzi częstochowskim szpitalem?
Wszechmocny medyczny kartel ma większy wpływ na działanie Szpitala Wojewódzkiego w Częstochowie niż dyrektor placówki. Kto go założył? Dlaczego dba on głównie o interesy lekarzy? I dlaczego, póki co, jest nie do rozbicia?
więcej »
Dramat mężczyzny zamkniętego w kobiecym ciele
Od 49 lat żyje w klatce, którą jest jego własne ciało. Jacek Grudkowski funkcjonuje i zachowuje się jak stuprocentowy mężczyzna, ale prawnie i biologicznie wciąż jest kobietą. Jego życie to pasmo walk o zrozumienie, akceptację i bycie w zgodzie z sobą. Takich osób, jak on, jest w Polsce dużo więcej. I choć ich sytuacja społeczna powoli się poprawia, to wciąż zmagają się z odrzuceniem przez rodzinę i przyjaciół, z nieprzychylnymi lekarzami i nieprzyjaznymi przepisami prawa.
więcej »
Bulwersujące zachowanie wychowawczyni z domu dziecka
Krzyk, wulgaryzmy, zastraszanie - na takie przykrości były narażone dzieci Domu Dziecka w Górcu pod Strzelinem. Bulwersujące jest to, że agresja spotykała dzieci ze strony wychowawczyni. Co było powodem tak niedopuszczalnych zachowań? Czy konsekwencje wobec nieodpowiedzialnej nauczycielki zostaną wyciągnięte?
wiecej »

Wyślij znajomemu

Polecana strona:http://uwaga.tvn.pl/17389,news,,orkiestra_z_youtube,reportaz.html

Napisz do redakcji

Dotyczy strony:http://uwaga.tvn.pl/17389,news,,orkiestra_z_youtube,reportaz.html